Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdy světového biatlonu budou závodit na kolečkách

Biatlonisté mění v létě klasické lyže za kolečkové. | foto: www.biathlonworld.com

26 2010
Největší biatlonová událost letošního roku v Česku je tu. V Novém Městě na Moravě se poslední prázdninový víkend uskuteční závod IBU Roller Cupu – poháru v biatlonu na kolečkových lyžích. "Jde o druhý díl trojdílného seriálu, který se jezdí druhým rokem," upřesnil ředitel závodu Vlastimil Jakeš.

Evropský pohár odstartoval před týdnem ve švédském Östersundu, závěrečný třetí podnik se uskuteční na přelomu září a října v rumunském Predalu. "V Östersundu startovali pouze severští závodníci, Švédové, Norové a pár Finů. Tomy máme startovní pole pestřejší," uvedl Jakeš.

A fanoušci se mají skutečně na co těšit. Do Nového Města totiž dorazí závodníci z jedenácti zemí. "Kromě kompletní české reprezentace, pro kterou je to jeden z nominačních závodů pro příští sezonu, zde bude kompletní olympijský tým Polska," uvedl Jakeš.

"Také Slováci přijedou v početné sestavě, chybět bude pouze Kuzminová, která má individuální plán a odjíždí do Austrálie," lituje neúčast dvojnásobné medailistky z olympijských her ve Vancouveru, kde naturalizovaná Ruska vybojovala zlato ve sprintu.

O sběratele cenných kovů však fanoušci rozhodně ochuzeni nezůstanou. "Poprvé bude konkurence z hlediska světových jmen na evropském poháru doslova prvotřídní," pochvaluje si prezident organizačního výboru Jiří Hamza.

Nejatraktivnější jména pro sobotní sprint a nedělní stíhací závod nominovali Rakušané. Ti přivezou nejen vítěze pěti závodů Světového poháru Christopha Summanna, ale také jeho talentovaného krajana Dominika Landertingera, jenž se již v jednadvaceti letech stal mistrem světa.

Rakouský tým pak doplní mimo jiné i další člen bronzové štafety z olympijských her Daniel Mesotitsch.

Už klasickým účastníkem mezinárodních biatlonových závodů v Novém Městě je velezkušený Polák Tomasz Sikora. Šestatřicetiletý matador, jenž má na svém kontě medaile jak z mistrovství Evropy i světa, tak z olympijských her v Turíně, předminulou sezonu bojoval o celkové vítězství s Ole Einarem Bjoerndalenem.

Novoměstští pořadatelé se snažili přivábit i legendárního Nora, ten však nakonec musel odmítnout. "Jednali jsme s ním dlouho, nakonec se to ale nepodařilo," mrzí Hamzu. "Nebylo to však o ekonomických podmínkách, spíš o jeho časovém programu." Pro fanoušky domácí reprezentace budou největším tahákem medailisté z mistrovství Evropy a světa Michal Šlesingr a Zdeněk Vítek.

Češi dorazí v plné síle, čeká je boj o nominace


Třináct jmen, z toho osm mužů a pět žen, čítá nominace české biatlonové reprezentace pro víkendový závod IBU Roller Cupu v Novém Městě na Moravě. "Novoměstské závody pro nás představují završení letní části přípravy a budou i součástí nominačních bojů o reprezentační dres," říká český šéftrenér Ondřej Rybář.


Největšími tahouny českého výběru by měli být Michal Šlesingr a mezi ženami nadějná Veronika Vítková. "Na závody v domácím prostředí se připravujeme velmi svědomitě," vzkazuje Rybář.


Ten v rámci přípravy může využít konzultací se zahraničními odborníky: olympijským vítězem Vincentem Defrasnem z Francie či Norem Dagem Björndalenem, starším bratrem slavnějšího Oleho Einara.


"Jsme s nimi ve spojení. Myslím, že tyhle dva národy nám mají co dát," dodává Rybář.

Nejzářivější hvězdy

Tomasz Sikora (Polsko)
majitel kompletní sbírky medailí z MS, šestinásobný mistr Evropy (celkově 13 medailí z ME), stříbrný z OH v Turíně

Christoph Sumann (Rakousko)
trojnásobný medailista z MS (2x stříbro, 1x bronz), dvakrát druhý na OH ve Vancouveru

Dominik Landertinger (Rakousko)
zlatý a stříbrný z MS, druhý na OH ve Vancouveru

Pavol Hurajt (Slovensko)
bronzový na OH ve Vancouveru

Michal Šlesingr (Česko)
stříbrný a bronzový na MS i ME, mistr světa v letním biatlonu


Další mezinárodní biatlonové soutěže v Novém Městě

v příštím roce

5.–9. ledna
IBU Cup 4 Biathlon
27. ledna – 6. února IBU mistrovství světa juniorů a dorostu v biatlonu 20. září – 25. září IBU mistrovství světa v letním biatlonu na kolečkových lyžích V dalších letech
9.–15. ledna 2012 IBU světový pohár v biatlonu únor 2013 IBU mistrovství světa v biatlonu

Zkuste si biatlon na vlastní kůži, vyzývají pořadatelé


Netradiční možnost vyzkoušet si biatlon na vlastní kůži budou mít v sobotu při IBU Roller Cupu i zájemci z řad diváků. Právě pro ně je v Novém Městě na Moravě od 14.00 do 15.30 připraven závod na 1 km s jednou střeleckou položkou.


Závodit se bude v pěti mužských a stejném počtu ženských kategorií na koloběžkách nebo in-line bruslích přímo před hlavní tribunou na oválu. "Každý účastník absolvuje dvě kola. V zatáčkách bude trať zpestřena slalomem mezi kužely," uvádí pořadatelé.
"Startovat se bude po skupinách šesti závodníků formou ‚LeMans‘."


Střelba v poloze vleže se odehraje ve druhém kole. Ročníky 2006 –1995 budou střílet pět ran ze vzduchovky a budou závodit na koloběžkách od pořadatele nebo in-line bruslích. Ročníky 1994 čeká střelba z malorážky na 50 metrů a závodit se bude jen na in-line bruslích.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze