Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdy Pražského maratonu: Velký motor z Keni i norská legenda

Dvacáté narozeniny oslaví v neděli Pražský maraton. A na startu znovu nebudou chybět světová atletická esa. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2014
Před dvaceti lety seděl u piva s kamarádem, italským maratoncem Gelindem Bordinem, a lámali si hlavu, jak v Praze uspořádat maraton. Půjde to vůbec? Budou mít lidi zájem? Dnes má Carlo Capalbo, šéf Pražského maratonu, jasno. Jeho původně bláznivý nápad se uchytil tak dobře, že po dvaceti letech láká nejen tisíce amatérských běžců, ale i světová vytrvalecká esa. Kdo z nich se pokusí Prahu oslnit letos?

Mezi muži se nejvíc čeká od Mosese Mosopa: osmadvacetiletého Keňana, který v roce 2011 na bostonském maratonu zaběhl druhý nejrychlejší čas všech dob. A mezi atlety je známý pod přezdívkou Velký motor. "To vzniklo, když jsem trénoval v Keni s juniorským národním týmem. Hodně jsem se chtěl dostat mezi dospělé, pořád jsem zrychloval a v té době mi tak začali říkat," vysvětloval na tiskové konferenci, která se konala vysoko nad Prahou, v Cloud 9 sky baru na střeše Hotelu Hilton.

Nedávno ho potrápilo zraněné koleno, potíže měl i s lýtkovým svalem. V Praze si chce hlavně otestovat, jestli už jeho tělo snese plnou zátěž, ale to nic neubírá na jeho ambicích.

"Když ucítím, že noha je v pořádku, proč to nezkusit a nezaútočit na traťový rekord? Jsem sice po zranění, ale věřím si, mohlo by to vyjít," prozradil.

Pokud bude chtít Mosop skutečně překonat rekord trati, bude to těžká práce. Nejrychlejší čas Eliuda Kiptanuie z Keni (2:05:39) z roku 2010 zatím odolává.

Zatímco Mosop o svých cílech vykládal ochotně, hlavní favoritka ženského závodu, Etiopanka Firehiwot Dadoová, byla skoupější. V angličtině se necítila moc jistá.

"Yes," odpovídala shodně s nesmělým úsměvem na otázky, zda cítí tlak, jestli ji čeká těžký závod a jestli se cítí být hlavní favoritkou.

"Když ucítím, že je noha O. K., proč nezaútočit na traťový rekord?" Moses Mosop, favorit pražského maratonu

Moses Mosop, favorit maratonu v Praze

Proč také říkat něco víc - za Dadoovou by měl promluvit hlavně zaběhnutý čas. Pražskou dlažbu si vyzkoušela už při dubnovém půlmaratonu a v neděli by ráda stlačila své maximum pod 2:23:15.

To Ingrid Kristiansenová, norská vytrvalecká legenda, už v osmapadesáti letech na čas nemyslí. "To jsem dělala před dvaceti třiceti lety," připomněla několikanásobná medailistka z mistrovství světa a Evropy, která v neděli poběží v hvězdné štafetě s Róbertem Štefkem, Anežkou Drahotovou a Jihoafričankou Elanou Mayerovou. "Teď běhám vyloženě pro radost. Rozhodně si dokážu běh užít i v jiné pozici než na čele závodu."

Podobně to vidí většina těch, kteří se zítra rozeběhnou po Praze, aby oslavili dvacáté narozeniny "jejího" maratonu.Najdete na iDNES.czmobilní verze