Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdu nohejbalu srazil alkohol

7 2000
P r o s t ě j o v - Sláva mu stoupla do hlavy, ukazuje na něj leckdo. Pražský nohejbalista Vilém Ungermann ovšem teď už moc dobře ví, že být "klukem z plakátu" k úspěchu nestačí. Snímek jeho vyhlášené smeče propagoval historicky první světový šampionát nohejbalistů v Česku, který se hrál o víkendu v Prostějově, Ungermann ale v bojích o medaile vůbec nenastoupil. Z nominace jej vytěsnil zrádný důvěrník v životních krizích, alkohol.

"Pes je zakopaný ve mně, nic jiného bych za tím nehledal. Selhal jsem," kaje se provinilec. Rovnou zamítá spekulace na téma zákulisní pomsty za to, že odešel hrát - proti vůli některých českých činovníků - ligu na Slovensko a proto by teď doma, před svým početným fanklubem, nesměl nastoupit. "Prostě jsem poslední den před šampionátem přišel na trénink pozdě a unavený. Fyzicky jsem to nezvládl, víc po mně vědět nechtějte," brání se vzpomínkám na své delirium hráč.

Reprezentační trenér Aleš Opravil je sdílnější: "Táhlo se to delší čas, na soustředěních poslední dobou dost pil. Ale v Prostějově přišel tak zbořený, že se netrefil ani do míče. On je sice excelentní smečař, jenže vůči ostatním s jejich nesrovnatelně vyšší odpovědností jsem nemohl jeho přístup dál tolerovat."

Ryze amatérský nohejbal, od svého zrodu dodnes sport trampů v českých osadách, přitom na jedno dvě piva nehledí. Co stáhlo Ungermanna tak hluboko?

"Sčítá se toho v jeho případě víc. Je bez práce, obklopuje ho zvláštní parta lidí a pak neschází mnoho k přehánění s pitím," soudí kouč Opravil. "Práci nemám, ale trenér ať radši mlčí. A když mluví, tak o nohejbalu," čílí se Ungermann.

Nebylo pro trenéra lehké velkou hvězdu vyřadit. Jeho slávu vyzdvihoval oficiální plakát šampionátu a vydatně přiživovala banda osobních příznivců. Bez ohledu na hříchy platí šestadvacetiletý Ungermann na nohejbalovém hřišti za extratřídu.

"To víte, užil jsem si své, zvlášť když pak bez Ungermanna tým nevyhrál víc zlatých než jednu. Jen vystrčit hlavu cestou na oběd bylo nesmírně těžké, jeho příznivci mě neustále hrubě uráželi," připomíná muž, který hvězdu odstavil. Přesto všechno dostává Ungermann další šanci, aspoň u kouče: "Zavřené dveře u mě nemá."

Hráč podanou rukavici zahazuje. "Pod panem Opravilem už hrát nebudu." Nelze vrátit čas a Ungermannovi přičarovat nesplněný sen o náramném vystoupení v rodné vlasti a následných velkých oslavách, při kterých by alkohol tekoucí proudem nikoho nepohoršoval. "Pořadatelství velkých mezinárodních soutěží jsou rozdělena na léta dopředu. Předvést se v bouřící vyprodané hale v Česku na mistrovství světa, to už se mi nepoštěstí," lituje Ungermann.

Autor:


Témata: Prostějov, Alkohol, Pivo
Najdete na iDNES.czmobilní verze