Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdný Brazilec skončil vzadu

22 2000
P r a h a -
Nebyl to ani druhý, ani šestý nejrychlejší běžec historie, kdo vyhrál Pražský mezinárodní maraton. Nad favority Ronalda Da Costu z Brazílie a Josphata Kiprona z Keni se povznesl překvapivý vítěz, další Keňan Simon Chemoiywo. Sebevědomým nástupem ve finiši Chemoiywo v posledních metrech unikl Kipronovi, svému souputníkovi v čele závodu. Da Costa, před startem hlavní hvězda běžeckého pole, udržel krok s elitou jen do poloviny trati. Dokonce i nejlepší z českých závodníků Jan Bláha se na trati dostal před něj a vydržel až do cíle. Symbolicky v jednom z nejkrásnějších míst trati, u Karlova mostu, se Bláha přehnal před bývalého držitele nejlepšího světového výkonu. "Předběhnout Da Costu zrovna u Karlova mostu bylo pěkné," řekl Bláha. "Ale ještě nebylo jasné, že to tak vydrží. Každý maratonec potvrdí, že v tomhle závodě rozhoduje až cílová čára." Da Costa však neměl sílu bojovat dál. Přišel o jedinou možnost zaběhnout čas potřebný k nominaci do brazilského týmu na olympiádu. "Když zjistil, že nemá na limit, zpomalil, chyběla mu motivace," řekl Da Costův manažer. Bláha zvítězil v mistrovství republiky, které bylo součástí závodu. Na tiskové konferenci, kde seděl vedle tří nejlepších Keňanů, prohlásil: "Tady od kolegů, kteří doběhli přede mnou, se mám co učit." Jeho předpokládaní hlavní rivalové, Pavel Faschingbauer a Jiří Hnilička, závod nedokončili, a zmařili tak poslední pokus o olympijský limit. Chemoiywo v teplém počasí zvítězil v čase, který byl daleko od traťového rekordu. Ovšem podmínky pro maratonce nebyly ideální. Ačkoliv slunce prosvítalo mezi mraky jen chvílemi, bylo pro běžce příliš horko. Pražský maraton však i při šestém ročníku má v bilanci překonaný traťový rekord. Postarala se o něj Ruska Alina Ivanovová časem 2:27:42, která vyhrála závod žen. Ivanovová je bývalá špičková chodkyně, v roce 1991 dokonce v Tokiu vyhrála mistrovství světa na deset kilometrů. Ani ženská favoritka neuspěla. Loňská vítězka Franca Fiacconiová z Itálie doběhla až třetí. V průběhu závodu se lehce zranila, a navíc její klid v posledních dnech narušila zpráva, že nebude nominována na olympijské hry, protože se odmítá podrobit krevním testům. Místo ní se hrdinkou stala mistryně republiky Alena Peterková. Pražský maraton běžela po pěti letech. Tehdy sice zvítězila, ale později byla diskvalifikována pro doping. "Jsem ráda, že jsem neskončila tehdejším závodem," řekla Peterková. Ve čtyřiceti letech zaběhla čas 2:31:08, čímž splnila kritérium mezinárodní federace pro start na olympiádě.

Výsledky, muži: 1. Chemoiywo 2:10:35, 2. Kiprono 2:10:38, 3. Kandie 2:11:48 (všichni Keňa), 4. Kuzin 2:13:08, 5. Naumov (oba Ukr.) 2:13:29, 6. Dobrzynskij (Pol.) 2:13:54... 16. Bláha 2:18:4, 17. Da Costa (Braz.) 2:19:29, 18. Klimeš 2:19:53.

Ženy: 1. Ivanovová (Rus.) 2:27:42, 2. Peterková 2:31:08, 3. Fiacconiová (It.) 2:32:00, 4. Xiujuan Ren (Čína) 2:33:05, 5. Yokoyamaová (Jap.) 2:35:18, 6. Mette-Jensenová (Dán.) 2:35:33.

Autor:


Témata: Maraton, Slunce
Najdete na iDNES.czmobilní verze