Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdami šachového festivalu v Pardubicích budou Navara a Láznička

Šachy - Šachy - ilustrační foto. | foto: Reuters

14 2011
Republikovým mistrovstvím družstev dnes v 17 hodin startuje 22. ročník Mezinárodního festivalu šachu a her v Pardubicích Czech Open 2011. Nejlepší hráči, včetně zástupců české špičky, se střetnou za týden.

Za šachovnice v ČEZ Areně usednou i česká esa David Navara a Viktor Láznička. Na jejich příjezd do Pardubic si ale příznivci „královské hry“ budou muset ještě chvíli počkat. Dorazí až na otevřené mistrovství v rapid šachu, které se koná v termínu od 20. do 21. července.

Ve čtvtek tradiční festival otevře šampionát čtyřčlenných družstev. Český titul z loňska drží Turnov. Kdo má trochu povědomí o největší letní sportovní akci v Pardubicích, tomu je nicméně jasné, že její těžiště leží jinde: v hlavním turnaji, který začíná den po rapidu a vrcholí devátým kolem 30. července.

Navara s Lázničkou v něm participovali v minulosti, nyní už pro ně při výši jejich ELO (způsob hodnocení výkonů šachisty dle výsledků) není výhodný - mohli by tratit rating. Zvláště Navara navíc s oblibou hrává také Fischerovy šachy, kde se losuje úvodní rozestavení figurek.

Festival Czech Open - přehled vítězů

Pardubice Open

otevřený velmistrovský turnaj

2010 Anton Korobov (UKR)

2009 Anton Korobov (UKR)

2008 Eldar Gasanov (UKR)

MČR v rapid šachu

2010 Alexandr Rachmanov (RUS)

2009 Konstantin Černyšov (RUS)

2008 Dmitrij Čuprov (RUS)

Fischerovy šachy

2010 Sergej Movsesjan (SVK)

2009 David Navara (CZE)

2008 David Navara (CZE)

Neznamená to ovšem, že by měl Pardubice Open, jak se hlavní turnaj oficiálně jmenuje, druhořadé obsazení. Průměrné ELO hráčů je velmi vysoké a v první osmnáctce nasazených nemá nikdo méně než 2550 bodů.

Poslední dva ročníky patřily Ukrajinci Antonu Korobovovi, jemuž se jako prvnímu v historii turnaje povedlo vyhrát dvakrát za sebou. Ten letos nepřijede a vzhledem k tomu, že byť jediná remíza znamená strmý pád celkovým pořadím, nelze favorita určit jednoduše dopředu.

Nepřekvapí, že mezi nejvýše nasazenými dominují hráči zemí bývalého Sovětského svazu, jedničkou však bude Němec Schlosser. „Ten teď hodně poskočil. Z minulých vítězů tu bude třeba Rus Grigoriants, ale já osobně se domnívám, že největší šanci vyhrát mají ruští mladíčci, jako třeba Rachmanov,“ uvedl ředitel turnaje Jan Mazuch.

Podruhé v krátké době se v Pardubicích ukáže Jiří Štoček, který v hotelu Labe v květnu vybojoval titul mistra republiky. Pardubice Open hraje často a v roce 2008 v něm skončil druhý. „Tomu bych vítězství hrozně přál,“ svěřil se další z pořadatelů Petr Laušman.

Čerstvý velmistr Martin Petr bude hájit barvy Pardubic či přesněji řečeno Polabin, za něž nastupoval v extralize. „Bude zajímavé ho sledovat,“ nepochybuje Mazuch.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze