Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdám Grand Slam of Golf pomohly ke golfové slávě „maličkosti“

Ernie Els (v popředí) vyhrál Grand Slam of Golf v roce 1997, letos se zúčastní potřetí. Tiger Woods (v pozadí) vyhrál turnaj sedmkrát, letos si účast ani nevybojoval, ani není náhradníkem. | foto: AP

19 2010
O sportovních osudech někdy rozhodují drobné věci. Graeme McDowell byl před rokem padesátým hráčem světového žebříčku, dnes je hrdinou. Jméno Martin Kaymer loni v Německu negolfisté vůbec neznali, teď je to kandidát na post světové jedničky. Dnes a zítra se oba utkají o Grand Slam of Golf.

Dvěma vítězům letošních majorů budou konkurovat Ernie Els a David Toms, náhradníci za zraněné Louise Oosthuizena a Phila Mickelsona. Možná některému z nich tato role také vynese nějaký zlom v kariéře, i když zejména v Elsově případě to není příliš pravděpodobné.

Los Angeles místo Portrushe

Ony se ty maličkosti dějí na hřišti i mimo ně. McDowellovi se jedna taková přihodila loni v listopadu. Měl za sebou nepříliš úspěšné zakončení evropské série v Dubaji a zrovna nakupoval na letišti v Los Angeles, když mu zavolali promotéři Chevron Golf Challenge, jestli by si nechtěl zahrát místo Tigera Woodse.

Světový hráč číslo jedna a hostitel turnaje měl zrovna nějaké trable s nevěrou a autonehodou...

Graeme McDowell rozhodl o tom, že Evropa se stala vítězem Ryder Cupu

Graeme McDowell rozhodl o tom, že Evropa se stala vítězem Ryder Cupu

McDowell přiletěl, skončil druhý a uvědomil si, jaký dokáže hrát golf. "Chtěl jsem v té době už odpočívat, ale účast na tomhle turnaji se stala katalyzátorem mojí výkonnosti," vrátil se o necelých dvanáct měsíců zpět.

Přišlo vítězství v Celtic Manor, na US Open a úžasný vítězný putt, díky němuž Evropa definitivně získala Ryder Cup. Kdyby byl McDowell loni v listopadu seděl doma v Portrushi, místo aby se harcoval do Kalifornie. jeho osud by se třeba ubíral úplně jinými cestami.

Cesta do palcových titulků

Martin Kaymer buduje svou "firmu", jak s oblibou říká sportovní kariéře německý fotbalový trenér Jürgen Klinsmann, pečlivě a postupně. Ale musel hodně přidat, aby vystoupil ze stínu.

V roce 2005 zahrál na Habsberg Classic, turnaji EPD TOur, kolo za 59 ran a postoupil na Challenge Tour. Odtud okamžitě postoupil na European Tour a stal se na ní Nováčkem roku. Přestože s Alexem Čejkou reprezentoval na Světovém poháru, Němci se o něj moc nezajímali. Pro ně golf končil s Bernhardem Langerem.

Alison Michelettiová a Martin Kaymer po vítězství v PGA Championship.

Alison Michelettiová je dalším důvodem, proč si média více všímají Martina Kaymera.

V roce 2008 vyhrál Kaymer v Abú Zabí svůj první velký turnaj, loni už dva. Letos na konci ledna pronikl do první světové desítky. Domácí odezva byla minimální.

Až přišlo play-off na srpnovém PGA Championship. Takový malý detail - bunker shot Bubby Watsona mířil přímo na jamku, ale míč se odrazil od praporkové tyče... Kaymer se stal prvním německým vítězem major turnaje od Langerova triumfu na Masters 1993.

"Začali jsme se zajímat o golf. Normálně píšeme o fotbale a formuli 1, ale Martin je nový sportovní hrdina. Říkáme mu Golfový gigant," uvedl Henning Feidt, reportér nejčtenějšího německého listu Bild.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze