Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Huříková: Se Sáblíkovou prohrát by byla potupa

Tereza Huříková | foto: Jan ZátorskýMF DNES

5 2007
Žďár nad Sázavou - Šťastná ze svého premiérového mistrovského titulu mezi ženami byla Tereza Huříková. Dvacetiletá cyklistka, vyhrála v sobotu silniční časovku na 18 kilometrů a kvalifikovala se na zářijové mistrovství světa. "Jen mě mrzí, že Martina Sáblíková měla defekt, mohlo to být zajímavější," řekla Huříková.

Huříková měla na mysli na problémy, které světovou šampionku v rychlobruslení Sáblíkovou potkaly na trati.

Kvůli poruše přehazovačky totiž musela rychlobruslařka vyměnit celé kolo a tím ztratila rozhodující sekundy.

Byť na obrátce zaostávala za Huříkovou o pouhou sekundu, v cíli to už byla více než minuta.

"Je to škoda, ten závod mohl být ještě zajímavější," řekla novopečená šampionka Huříková. Se Sáblíkovou ještě nikdy nezávodila, o to víc ji její problémy mrzely. "Mám pocit, že Martina má na tyhle defekty prostě smůlu."

Huříková se zamyslela nad tím, co by se stalo, kdyby Sáblíková (nedávná bronzová časovkářka z juniorského mistrovství Evropy) žďárskou časovku vyhrála.

"Pak by to byla potupa pro celou českou ženskou silniční cyklistiku. Vždyť my jsme specialistky a pro Martinu je cyklistika jen doplňkovým sportem. Pořád bychom měly kralovat my," zamyslela se Huříková.

Kvalifikaci? Tu bych změnila

I když mistrovskou časovku Tereza Huříková vyhrála, čímž si zajistila účast na zářijovém světovém šampionátu, byla by pro změnu v systému kvalifikace.
"Není to fér, když se rozhoduje v jednom závodu," řekla Huříková.

Vadilo jí, že ve Žďáru nestartovala vinou nemoci především Lada Kozlíková, která červnový anulovaný podnik v Domašově vyhrála. Sobotní neúčastí o start v Německu přišla.

Huříková by osobně byla pro model, který se preferuje v horských kolech.

"Jede se nominační závod, ale těsně před šampionátem pak proběhne kontrolní podnik - pro ověření výkonnosti. Když vám vyjde, je to dobré. Pokud ale nezajedete na úrovni, můžete z nominace ještě vypadnout," uvedla Huříková.

"Jenže je to asi problém s termíny. Najít dva takové, aby přijela celá špička, je u silničářů asi těžké," dodala Huříková.

Málem nestihla start

Jinak byla žďárská trať pro rodačku z Vimperka jako stvořená. I když - málem vůbec neodstartovala. "Přišla jsem na start až pět sekund před svou jízdou. Byl to fofr," smála se.

Na osmnáctikilometrové trase problémy neměla. "Sice občas foukl vítr, což mě trošku rozhodilo, ale jinak to bylo v pohodě. Byť jsem závod jela trochu nastydlá," uvedla někdejší juniorská mistryně světa v časovce.

To, že na ni Sáblíková ztrácela v polovině trati jen sekundu, ji ale z míry nevyvedlo. "Druhou část mívám vždycky lepší."

Huříková se tak kvalifikovala na mistrovství světa do Stuttgartu (26. - 29. září).

Tam bude v časovce startovat společně s Martinou Růžičkovou, která ve Ždáru dojela o téměř půl minuty za ní.

V Německu bude chtít vylepšit svou loňskou 12. pozici ze Salzburku. "Chtěla bych dojet do desítky a zajistit Česku účastnické místo na olympijských hrách," uvedla Huříková odhodlaně. V Německu by měla startovat i v závodě s hromadným startem.

Před Stuttgartem ještě MS na horských kolech

Do Stuttgartu ale zbývá ještě dost času. Ještě před tím se ale miss české cyklistiky Huříková zúčastní na začátku nového školního roku světového šampionátu na horských kolech. "Teď mě čeká třítýdenní soustředění v Itálii a hned potom mistrovství světa ve Skotsku."

Huříková na něm pojede v kategorii do 23 let. A cíle? "Určitě chci medaili. Jen se nesmím nechat zlomit psychicky jako na mistrovství Evropy (skončila třetí - pozn. red.). Nesmím si připustit hlasy, že tam pojedu z pozice jedné z největších favoritek," usmála se Huříková.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze