Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hurikán nehurikán, tuhle hrůzu od Woodse nikdo nečekal

Tiger Woods, první kolo Deutsche Bank Championship 2010. | foto: AP

4 2010
V jednu chvíli byl Tiger Woods úplně poslední, devětadevadesátý. Pak se vysoukal na 87. místo. A zatímco problémy světové jedničky s golfovým švihem nekončí, jeho někdejší obdivovatelé excelují. To byl první den Deutsche Bank Championship, turnaje o 7,5 milionu dolarů a 2 500 fedexcupových bodů.

Pět minut po půl jedné místního času jeden z pořadatelů odtroubil (doslova) hru. Blížící se bouřka vyhnala ze hřiště hráče i diváky. V tu dobu už měla celé kolo za sebou dopolední část účastníků druhého turnaje play-off PGA Tour. Přestávka trvala něco přes hodinu.

Už v tu chvíli byli v čele Australan Jason Day a Američan Zach Johnson. A také tam zůstali. Potvrdilo se, že lepší povětrnostní podmínky budou výhodou. Avšak ne takovou, aby Woods musel nutně na lídry nabrat ztrátu, které sportovní hantýrka říká "o parník".

Skvělá dvojice

Ale hezky popořadě. Day a Johnson dosáhli na TPC Boston výsledku 63 ran (osm pod par). Zvlášť impozantní je Dayův zápis, obsahující deset birdie, ale také dvě bogey. Před týdnem na The Barclays se vítěz letošního Byron Nelson Championship také rval o další turnajový primát, ještě cennější. Vedl po druhém kole a nakonec se podělil o páté místo.

"Zapracoval jsem na patování. To mi dneska šlo. A se svým švihem jsem naprosto spokojen," uvedl Day.

Jason Day, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Jason Day, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Už se nevracel k tomu, že jej sužuje dosud nediagnostikovaná choroba, projevující se dlouhodobou únavou a vyčerpáním. Tentokrát měl důvodů ke spokojenosti několik. "Hřiště bylo perfektně připravené. Obvykle na něm po dešti bývá bláto," chválil pořadatele, kteří hlásili připravenost na nepřízeň počasí.

Hurikán Earl, postupující nad Atlantikem podél východního pobřeží USA, by se měl pevnině podle předpovědí vyhnout, vyvolává však další atmosférické jevy, mezi nimiž byly i blesky nad Nortonem ve státě Massachussetts, kde se hraje o postup mezi 70 účastníků třetího turnaje play-off.

Co nejvíc bodů a lepší postavení ve FedEx Cupu by rád získal i Johnson, jeden z možných uchazečů o čtyři divoké karty nehrajícího kapitána rydercupového týmu USA Coreyho Pavina.

Zach Johnson, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Zach Johnson, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

V pátek zahrál čisté kolo bez bogey. Také on má letos na kontě jeden titul z Crowne Plaza Invitational a povzbudilo jej i nedávné třetí místo na PGA Championship.

"Jsem velmi spokojen s tím, kde jsem. Samozřejmě bych rád výš, ale jsou před námi ještě tři kola. Teď myslím na to druhé," komentoval svůj výkon hráč z patnáctého místa aktuálního FedEx Cupu, jenž má dobrou nadějí projít zámořským play-off až do třicetičlenného finálového turnaje v Atlantě.

Hvězdný flight

V tom druhém se potvrdila slova zkušeného Vijaye Singha, jenž hřiště předem označil za připravené na nízká čísla. Shodou okolností šli Day a Johnson v jednom flightu a spolu s nimi v trojici Ryan Moore, jenž zahrál jen o jednu ránu hůř. "Nevím, jestli je to nějaký rekord, že jsme společně hráli -23," zasmál se Day.

V čele leaderboardu je nabito. Sedm pod, což znamená dělené druhé místo, zahráli spolu s Moorem také další Američané Ryan Palmer, Hunter Mahan, Charley Hoffman a T.J. Trahan, Severoir Rory McIlroy, Angličan Brian Davis a Australan Geoff Ogilvy.

Woods: Nedobře, nedobře

Zato Tiger, ten je daleko vzadu... Sotva se dostal na hřiště, přišla přestávka vynucená bouřkou. Na to jsou ale golfisté natolik zvyklí, že nejlepší hráč své generace, jak o Woodsovi anglosaské zdroje mluví a píší, by se tím neměl nechat rozhodit.

Ať už bylo příčinou cokoli, Woods byl na začátku rozhozený nevídaně. Začal z desátého odpaliště a první bogey zahrál na tříparové jedenáctce, kde přepálil green. Pak ho vyškolily tři čtyřparové jamky. Na třináctce poslal drive do hustého roughu vlevo a druhou ranou přepálil green. Druhé bogey.

Tiger Woods, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Tiger Woods, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Na čtrnáctce to dopadlo nemlich stejně s jemnou nuancí, že Woodsova první rána skončila vpravo a při druhé hrál navíc přes stromy. Na patnáctce se z odpaliště trefil do bunkeru tak, že neměl možnost pokračovat směrem na green, pouze se vyhrál kolmo do hřiště. Po šesti jamkách byla světová jednička poslední devětadevadesátá. Stý účastník Kenny Perry se totiž pro vyčerpání odhlásil.

"Nedrajvoval jsem dobře. Nepatoval jsem dobře. Netrefoval jsem dobře železa. Jinak to byl dobrý den," uvedl Woods v krátkém komentáři. Ale vzchopil se. Po katastrofálním začátku zahrál ještě na své první devítce dvakrát birdie, ve zbytku kola ještě jedno přidal a se skóre +1 není poslední, ale sedmaosmdesátý.

To jej momentálně staví mimo postup mezi 70 účastníků BMW Championship, třetího turnaje play-off. "Chci zahrát něco lepšího," uvedl Woods ke druhému kolu, v němž by měl svou pozici zachránit.

Ryder Cup v hlavě

S takovou formou to na divokou kartu pro Ryder Cup nevypadá, ačkoli nikdo nepochybuje, že Pavin jednu udělí právě Woodsovi.

Mimochodem, účastníkům blížícího se duelu mezi Evropou a USA se v pátek na TPC Boston dařilo všelijak. Ir Padraig Harrington je se skóre +3 předposlední a taky čelí vyřazení z play-off. Jeho budoucí soupeř Dustin Johnson je na tom s bilancí +2 podobně. A Phil Mickelson, předpokládaná americká opora a aktuální světová dvojka, je se dvěma ranami pod zatím na děleném 61. místě...

Dustin Johsnon, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Dustin Johsnon, první kolo Deutsche Bank Championship 2010.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze