Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hůlky místo smyčce, lyže za housle. Vanessa Mae chce na olympiádu v Soči

Houslistka Vanessa Mae | foto: Profimedia.cz

2 2010
Umím skvěle hrát na housle, ale co kdybych vás za čtyři roky reprezentovala jako lyžařka na hrách v Soči? uslyšeli na olympijském výboru v Thajsku. Kdo volal? Vanessa Mae, čarodějka se smyčcem namísto kouzelnické hůlky.

"Lyžovat jsem začala ve stejné době, kdy jsem poprvé vzala do rukou housle," svěřila se kdysi slavná virtuózka.

31letá houslistka dosud prodala víc než deset milionů alb, v roce 2006 ji v Británii označili za nejbohatšího umělce do 30 let - na prodeji desek a koncertech vydělala 64 milionů dolarů.

Teď možná získá věhlas v úplně jiném odvětví, plánuje stát se první thajskou sjezdařkou. "Chci být zase na špičce, olympijská sjezdařka," prohlásila pro deník Bangkok Post.

Jediným zimním olympionikem z království omývaného z jedné strany Indickým a z druhé Tichým oceánem byl běžec na lyžích Prawat Nagvajara. Ten svoji zem reprezentoval na hrách v roce 2002 a 2006.

První krok v cestě za olympijským snem už Mae udělala - národní olympijský výbor s jejím zařazením do týmu souhlasil.

Jenže souhlas číslo dva potřebuje i od Mezinárodní lyžařské federace. A pak musí projít kvalifikací. Až poté se možná představí mezi brankami na svazích u Černého moře.

Už dřív se Mae svěřila: "Kdybych nebyla profesionálním muzikantem, určitě bych byla profesionálním sportovcem."

Sjezdové lyžování totiž miluje. V roce 1999 požádala o thajské občanství s výhledem na možnost reprezentovat zem v lyžování. Chtěla startovat v Salt Lake City v roce 2002, jenže její sen o dráze profesionální sportovkyně se neuskutečnil. Thajsko tehdy vyžadovalo, aby se Mae vzdala britského pasu a používala jen ten thajský.

Teď má oba, přestože se narodila v Singapuru a je napůl Thajka po otci a po matce zase z poloviny Číňanka.

Vzorem virtuózky byl možná jiný umělec - princ Hubertus von Hohenlohe. 51letý šlechtic letos ve Vancouveru reprezentoval Mexiko a byl možná ještě větší atrakcí závodu než vítězný Švýcar Janka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze