Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hrůza hrůz, Woods byl skoro nejhorší

Tiger Woods, první kolo Bridgestone Invitational 2010. | foto: AP

6 2010
Tiger Woods je na tom možná hůř než si všichni mysleli. Kdyby mělo zůstat u prvního kola Bridgestone Invitational, je světový hráč číslo 1 dokonce v parádním srabu. Hůř než on zahrálo jen osm golfistů.

Woods přijel na turnaj náležící do minisérie World Golf Championship nerozehraný. Sám přiznal, že se v další herní přestávce, trvající dva týdny, věnoval víc dětem než tréninku.

Bez ohledu na to, jak špatně či líp je na tom se vztahem ke své manželce, jeho hře neprospívá nic z toho, co v tomto životním období dělá. V Akronu jej čeká titánský boj. Má sice štěstí, že vzhledem k zúženému startovnímu poli se nehraje na cut (nebo smůlu, že musí jít ještě tři kola), ale musel by se předvést jako proměněný nějakým kouzlem, aby atakoval přední pozice.

Za vedoucím Bubbou Watsonem je momentálně vzdálen na deset ran. A osm ztrácí na Phila Mickelsona. Světové dvojce naopak vstup do turnaje, dotovaného částkou 8,5 milionu dolarů, vyšel dobře. Dělí se o druhé místo a atak jiného druhu, totiž na Woodsův světový trůn, je tady!

Třeba to bude dobrý víkend...

Co to vlastně Woods předváděl, že zahrál šest bogey v jednom kole, což je v této statistice jeho nejhorší výkon od vstupu na PGA Tour? Úvodní ranou trefil jen pětkrát fairway. V regulaci zasáhl deset greenů. Zahrál 33 puttů. Na hřišti s parem 70 žádná sláva.

Obecenstvo sice ocenilo jeho záchranné rány zpoza stromů a jednou dokonce z vedlejší fairwaje, jenže víc by aplaudovalo stejného hráče v bývalé formě, v jaké hřiště South Course zdejšího Firestone Golf Clubu bravurně zvládal.

Tiger Woods, první kolo Bridgestone Invitational 2010.

Vyhrál na něm už sedmkrát a když se mu to loni povedlo naposledy, měly jeho výsledky v jednotlivých kolech následující hodnoty: 68, 70, 65, 65. Nemluvě o rekordně nízkém součtu 259 ran z roku 2000, kdy zvítězil s náskokem jedenácti úderů.

"Jen proto, že mám tohle hřiště rád, neznamená, že na něm budu hrát dobře," odrazil Woods otázku na tiskové konferenci. "Zítra to snad srazím na par, nebo pod něj. O víkendu se pak snad dám dohromady a uvidíme, kde se ocitnu."

Woods aspoň tentokrát nezavdal příčinu svým kritikům k opakování výtek vůči jeho chování na hřišti. Nekonalo se žádné pouštění či odhazování holí, hráč kolem sebe nerozdával kyselost plnými hrstmi.

Pokorný a pravděpodobně se situací smířený golfista se dokonce na tři strany uklonil po svém druhém birdie dne. Přišlo na sedmnácté jamce ve chvíli, kdy mu bylo jasné, že s výsledkem už toho moc neudělá.

Lídr a jeho stíhači

Celý svět je pochopitelně fascinován Woodsovou špatnou hrou (bráno měřítky profesionální špičky), a přitom se v Ohiu odehrává docela zajímavá bitva. O vedení v turnaji, o místo v rydercupovém týmu, o peníze, o play-off.

Bubba Watson, první kolo Bridgestone Invitational 2010.

Bubba Watson, první kolo Bridgestone Invitational 2010.

Bodové hodnocení zámořské série FedEx Cup pomalu spěje k důležitému bodu. Po Bridgestone Invitational, kde se rozděluje 550 bodů, přijdou ještě poslední major turnaj PGA Championship (600) a Wyndham Championship (500).

Jen 125 golfistů z tohoto pořadí postoupí do prvního podniku play-off. Kdyby se Woods nezlepšil, po neděli z této elitní skupiny vypadne.

Zůstane v ní ale rozhodně současný lídr Ernie Els, jenž je v Akornu průběžně dělený osmnáctý. Zůstane i Bubba Watson, jenž si naopak může výrazně pomoci do top 3, což je třeba i v Mickelsonových možnostech, pokud se nezhorší.

Je zřejmé, že jeden z nejštědřeji dotovaných podniků zámořské sezony poskytl kolbiště pro mnohočetnou bitvu o různé pocty. A Watson jako by to chtěl potvrdit, když prohlásil: "Obětoval bych vítězství účasti v Ryder Cupu."

Phil Mickelson, první kolo Bridgestone Invitational 2010.

Phil Mickelson, první kolo Bridgestone Invitational 2010.

Jednoho již dosáhl, v dubnovém Travelers Championship, krátce poté, co byl jeho otec hospitalizován s rakovinou hrdla. "Chtěl jsem být co nejrychleji u táty a pomoci mámě, která nevěděla, co si počít," vrátil se lídr o čtyři měsíce zpět.

Spolu s Mickelsonem, jenž si postěžoval na špatný rozjezd (dvě rány nad po šesti odehraných jamkách), ho na druhém místě stíhají další Američan Kenny Perry, Australan Adam Scott a severoirský vítěz US Open Graeme McDowell, jenž skvělými putty od tří metrů výš zahrál birdie na všech jamkách od patnácté do závěrečné osmnácté.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze