Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hruška myslí na cyklistický šampionát

18 2003
Cuenca - Po třetím místě v časovce na legendární cyklistické Vueltě začal český cyklista Jan Hruška pomýšlet na start na mistrovství světa. To se koná uskuteční v říjnu v kanadském Hamiltonu jezdec už telefonicky kontaktoval prezidenta Českého cyklistického svazu. "Bylo to vlastně na popud Španělů. Po dlouhé době bych měl Vueltu dojet zdráv a ve formě. A většinou ti, co uspějí na Vueltě, jsou dobří i na MS. Mám na to, abych reálně myslel na umístění v první desítce, možná i na medaili," hýřil sebevědomím Hruška.

Cyklista však nesplnil základní nominační kritérium svazu, a sice nestartoval na domácím šampionátu. "Myslím, že by měl zvítězit zdravý rozum nad nějakými kritérii. Asi se nedá srovnávat třetí místo z Vuelty třeba s vítězstvím na domácím šampionátu před třemi měsíci. Nechci se ale se svazem rozhádat, nominace je v jeho kompetenci," uzavřel Hruška.

Hruškovi sice před dnešní dvanáctou etapou Vuelty patřilo až 99. místo v průběžném pořadí Vuelty, zbývající český účastník v prestižním závodě ale nemá důvod k nespokojenosti.

Kromě úspěchu v závodě proti chronometru ho může hřát i to, že jeho kolegové ze stáje ONCE Eroski Isidro Nozal a Igor Galdeano vedou celkovou klasifikaci.

"Jede se mi zatím velmi dobře. Čím víc stoupá naděje, že naše stáj vyhraje, tím se to ještě lepší," řekl český jezdec.

Přidal přesvědčení, že případný úspěch týmu na Vueltě bude znamenat i větší naději na jeho další setrvání v některé ze španělských stájí poté, co hlavní partner současné stáje ONCE ukončí ke konci roku svou podporu.

Hruškovým úkolem na španělských silnicích je pracovat především pro zmíněné lídry. "Jedeme zatím na oba, máme to vyzkoušené z dalších velkých závodů," poukázal na změnu taktiky po zkušenostech z Tour de France.

Tam tým vsadil na jediného jezdce Josebu Belokiho, který však po pádu musel vážně zraněn vzdát. "Pokud by něco vybouchlo, tak šéf asi upřednostní Galdeana. Je techničtější, v časovce, která bude do kopce, je lepší," předpokládal Hruška.

Český jezdec má prý na Vueltě o něco volnější ruce než jeho striktními úkoly svázaní týmoví spolujezdci. "Nejsem klasický osobní domestik, ale spíš hlídám úniky. Když je ale těžší etapa, tak taky tahám vepředu tempo," přiblížil svoji roli v celku.

Vueltu jede Hruška už potřetí. V roce 2000 předvedl velmi dobré výsledky hlavně v časovkách, ale jeho vystoupení nakonec poznamenal pozitivní dopingový test. Před rokem po pádu závod nedojel. "Letos by to konečně mohlo dopadnout dobře," přál si.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze