Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hruška dostal nejnižší možný trest

17 2000
P r a h a - Disciplinární komise Českého svazu cyklistiky potrestala jezdce profesionální stáje Vitalicio Seguros Jana Hrušku zastavením činnosti na šest měsíců, počínaje středou 18. října, za pozitivní dopingový nález při letošní Vueltě. V Hruškově vzorku byl nalezen zakázaný anabolický steroid nanrolon. Udělený trest, jehož součástí je i pokuta 3000 švýcarských franků, je přitom nejmírnější, jaký mohl český profesionál dostat.

Disciplinární komise zároveň trest přerušila od 1. listopadu do 28. února příštího roku, tedy na dobu závodní nečinnosti. V praxi to znamená, že se může Hruška v barvách stáje ONCE, kam nedávno přestoupil, objevit nejdříve ve druhé polovině srpna příštího roku a z velkých etapových závodů tak připadá v úvahu jeho start pouze v dalším ročníku Vuelty. Naopak na účast v Tour de France a Giro d'Italia může zapomenout.

"Nandrolon zřejmě obsahovaly energetické tyčinky, které jsme dostávali od kustodů týmu," popsal Hruška možný způsob zrodu svého dopingového případu. Vedle českého cykjlisty přitom čelí obvinění z požití nandrolonu i jeho kolega ze stáje Vitalicio Seguros Španěl Alvaro Gonzalez de Galdeano.

"Hruškovi jsme uložili trest na nejnižší hranici pravidel UCI. Přihlédli jsme k tomu, že se evidentně nedovolená látka do jeho těla dostala bez závodníkova vědomí," řekl předseda DK Miloslav Kvasnička.

Hruška přijal trest sice s rozpaky, ale přiznal, že s takovou výší počítal. "Mohl jsem dost i dva roky. Možná že to není špatné, ale ani dobré, každopádně je více jak půl sezony ztraceno," byla jeho první slova.  "Nepočítám, že vše poběží dále jako by se nic nestalo, ale věřím, že smlouva se stájí Once mi vypovězena nebude, spíše
bude nějak upravena. Šéf stáje Manolo Saiz ví, že jsem nevinen, že došlo k pochybení zázemí stáje Vitalicio," řekl Hruška.

To, kdy zahájí přípravu na novou sezonu, zatím netuší. "O tom rozhodne šéf stáje. Cítím, že se mnou počítají, myslím, že mě přes palubu nehodí. Příprava bude těžší o to, že její délka bude psychicky náročnější, devět měsíců bez závodu je strašně dlouhá doba," dodal Hruška.

Poloviční trest, rovněž s přerušením v témže období, dostal za užití efedrinu další český cyklista Richard Faltus. Kromě toho musí zaplatit pokutu dva tisíce švýcarských franků a byl mu odebrán titul mistra republiky, který vybojoval v silničním závodě 25. června v Luhačovicích.

Ani on svou vinu nijak nezastíral. "Byla to jasně má blbost. Vím, že jsem něco zvoral, a teď za to pykám. Musím to přežít a připravit se co nejlépe na novou sezonu," řekl Faltus, kterému skončila smlouva v celku Wüstenrot-ZVVZ a zatím neví, v jakém družstvu bude nastávající rok jezdit.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze