Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozba volejbalového bojkotu trvá

8 2006
Ústí nad Labem - Válka ve volejbale zuří dál. Ke klidu zbraní nedošlo ani po první schůzce znepřátelených stran. "Bude to těžké, ale musíme se dohodnout," tvrdí ústecký sportovní manažer Petr Javůrek. Správní rada svazu nedávno rozhodla, že v mužské extralize zkrátí play-off, zavede přímý sestup místo baráže a šestinásobně zvýší vstupní poplatek.

Volejbalové kluby, které sdružuje asociace AVOK, se proti tomu vzbouřily. Hrozí bojkotem, založením vlastní soutěže.

Úterní schůzka šéfa svazu Antonína Lébla a Václava Veláta z AVOK nic nezměnila. "Naše stanovisko je dál stejné. Nechceme přistoupit na podmínky svazu a připravujeme kroky k založení vlastní soutěže," řekl Velát pro agenturu ČTK.

Javůrek si myslí, že spor ve vznik nové soutěže nakonec nevyústí. "Šlo by o velký krok zpátky," míní. "Dávám přednost dalšímu jednání." Javůrek si včera přečetl mail od Veláta, v němž tlumočil Léblovy důvody pro chystané změny. A málem si ukroutil hlavu.

"Chtějí zatraktivnit soutěž, přitom zkrátí play-off, které je jejím vrcholem, právě tím nejatraktivnějším," podivuje se Javůrek.

Letos se všechny vyřazovací série hrály na čtyři vítězství. Od příštího roku má být ale čtvrtfinále jen na dvě výhry, semifinále na tři a finále by zůstalo na čtyři výhry.

"Pan Lébl argumentuje, že se i v zahraničí hraje play-off na dvě výhry. Já říkám: ve Francii ano, ale třeba v Itálii už ne. Navíc nás nemůžeme srovnávat s cizinou," namítá Javůrek.

Na schůzce zazněl i další důvod pro změny: návštěvnost se v extralize snížila o pět procent. "Což je z mého pohledu absurdní argument, když nikdo nemá turnikety."

A přímý sestup, srovnávaný s Itálií, kde je díky tomu nejvyšší soutěž zajímavější? "To je scestné! Úroveň druhé italské a české ligy je úplně jinde. Jako když počítáte hrušky a jablka. Naše druhá soutěž, tedy první liga, je naprosto amatérská," nechce Javůrek při postupu slabého celku snižovat úroveň extraligy.

Sportovní manažer Ústí je z celého sporu rozčarovaný. "Můj subjektivní názor je, že jde o odvetu za jakousi válku vedenou mezi Léblem a některými kluby," usoudil.

AVOK bude situaci řešit na zasedání příští čtvrtek. Den poté je uzávěrka přihlášek do extraligy. Ostrava, Liberec i Budějovice ji však už podaly, aby neztratily evropské poháry.

"Tyto mančafty to avizovaly a omluvily se, byly přitlačeny svazem," uvedl Velát. Kladno to neudělalo a přijde o Klubový pohár.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze