Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukalová zpět ve žlutém! Biatlonistka dojela v hromadném závodě druhá

DALŠÍ PODIUM. Gabriela Soukalová dlouho bez své žluté ozdoby nevydržela. Jen na jeden závod půjčila trikot nejlepší ženy Světového poháru Francouzce Dorinové-Habertové. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

20 2015
Dlouho Francouzce Dorinové-Habertové žlutý dres pro nejlepší ženu Světového poháru biatlonistek nepůjčila. Gabriela Soukalová po skvělém výkonu, kdy na střelnici neudělala jedinou chybu, dojela v hromadném závodu ve slovinské Pokljuce druhá a je zpět ve vedení SP. Čtvrtá doběhla Veronika Vítková a další český úspěch podtrhla třináctá Eva Puskarčíková. Vyhrála Finka Kaisa Mäkäräinenová.

„Pojď, pojď, pojď Gábi! Dávej, dávej!“ křičeli čeští fanoušci i členové realizačního týmu na českou hvězdu.

Češka měla na dohled bílý finský dres Mäkäräinenové, ale na letící Finku to nestačilo. Ta i s jednou chybou vévodila závodu biatlonistek s hromadným startem.

Závod jsme sledovali

v podrobné on-line reportáži

Druhá už byla česká biatlonistka, která byla s třetí Podčufarovovou, pátou Skardinovou a šestou Hauserovou jediná, která trefila všech 20 terčů. „Gábinu musíme pochválit, zase bezchybná střelba, ale ve druhé položce měla čtyři hodně těsné rány na 7 hodin,“ upozornil v rozhovoru po Českou televizi trenér biatlonistek Zdeněk Vítek.

Čtvrtá Veronika Vítková byla po víězné Fince druhou nejlepší ženou, která na střelnici udělala jednu chybu. Ta přišla až na úplný závěr. „U Verči škoda té úplně poslední dvacáté rány, byla kalibrová. Vypadalo to, že spadne, ale bohužel,“ prozradil Vítek.

Sedmá doběhla “žlutá“ Dorinová-Habertová a na Soukalovou aktuálně ztrácí 14 bodů.

Eva Puskarčíková pokračovala ve skvělých výkonech a se slepenou zbraní a dvěma trestnými koly doběhla třináctá. „U Evy zase velice slušný závod,“ bilancoval český trenér.

Poslední Češka Lucie Charvátová si odbyla v hromadném závodě premiéru a zaplatila nováčkovskou daň. Hned na první ležce nechala tři rány a s celkovými šesti skončila 28. „Lucka si dneska zkusila první masový start a trojka na první střelbě ji vyřadila z bojů vepředu,“ komentoval Vítek.

Fotogalerie

Čistá střelba klíčem k úspěchu

„Zase velice podařený závod. Pokljuka je pro nás druhým domovem, holkám to tady sedí a dneska to bylo vidět,“ řekl Vítek. Teď mají české biatlonistky až do Štědrého dne od tréninku volno. „Ale pak zase začneme tvrdě trénovat, abychom se připravili na další trimestr.“

Český biatlon zažil historický okamžik. Čtyři ženy v hromadném závodu Světového poháru? To tady ještě nebylo.

Pro každou z české čtveřice to byl trochu jiný závod. Gabriela Soukalová v sobotní stíhačce přišla o žlutý trikot a chtěla ho získat zpět.

Veronika Vítková zase chtěla navázat na čtvrté místo ze sprintu a sedmé ze stíhačky, únavně navzdory. „Už toho mám plné zuby, těším se domů na pár dnů odpočinku,“ řekla v sobotu.

Česká kometa Lucie Charvátová jela svůj vůbec první závod s hromadným startem ve Světovém poháru.

No a Eva Puskarčíková si zase v každém závodě v Pokljuce vylepšovala své osobní maximum v SP. Otázkou bylo, jestli ji znovu podrží poslepovaná zbraň a vzestupná tendence bude pokračovat.

Hned na startu se do čela dostala Italka Dorothea Wiererová, Soukalová s Vítkovou se držely v elitní desítce, dopředu se tlačila Charvátová i Puskarčíková.

UTÍKEJ KAISO, UTÍKEJ! Veronika Vítková poslední ranou přišla o podium v...
LETKA Z FINSKA. Kaisa Mäkäräinenová proletěla závodem s hromadným startem a v...
JÁ JSEM ZASE NA PODIU? Jakoby česká biatlonistka ani nevěřila, co se jí zase...
Podium pro ty nejlepší. Zleva Soukalová, Mäkäräinenová, Podčufarovová, Vítková,...

Utíkej, Kaiso, utíkej! A Kaisa utíkala a potom slavila. Na podiu stála spolu s Gabrielou Soukalovou a Ruskou Podčufarovovou. Těsně pod ním pak usměvavá Veronika Vítková

Na první střelbě se ale peloton poprvé výrazněji roztrhal. Charvátová udělala tři chyby a odjížděla poslední, před ní se dvěma chybami Němka Gössnerová s Wiererovou. Na čele ale zůstal asi 15hlavý balík biatlonistek i s vedoucí ženou Světového poháru Dorinovou-Habertovou a dvěma Češkami - Soukalovou s Vítkovou.

Na druhou položku přijížděla Soukalová z prvního místa a chybu neudělala. Stejně tak Vítková a obě Češky zůstávaly v čelní skupině. Z té se ale odtrhla Norka Fenneová, která odstřílela nejrychleji a držela si náskok pěti vteřin.

Naopak na dvacáté místo se propadla Laura Dahlmeierová, která udělala na druhé položce dvě chyby.

Fenneová jela skvěle a na trati ještě pár sekund na pronásledovatelky přidala. Vestoje ale třikrát minula, dvakrát se netrefila ani Eckhoffová a Dorinová-Habertová!

Další díl z pořadu: Gábi, dívej se tady... Kde?

Další díl z pořadu: Gábi, dívej se tady... Kde?

Kdo se dostal do čela?

1. Vítková, 2. Soukalová, 3. Mäkärainenová zpět o 4 sekundy. Takhle by mohly dojet až do cíle, říkali si všichni čeští fanoušci.

I Puskarčíková se drala vzhůru. Po druhé čisté položce odjížděla ze střelnice čtrnáctá.

Na trati se před české duo dostala letící Finka, vypracovala si náskok asi deseti sekund. I s jednou chybou na poslední střelbě by nejspíš bojovala o vítězství. Ta ale nepřišla. Čistě zastřílela i Soukalová a na druhém místě ztrácela 4 sekundy. Vítková se s jednou chybou propadla na čtvrté místo za Rusku Podčufarovovou.

Finka do cíle náskok ještě navyšovala a dojela si pro své druhé vítězství sezony. Po stíhacím závodě ve švédském Östersundu ovládla i hromadný závod v Pokljuce.

I tak to byl krásný konec další biatlonové pohádky ze slovinské Pokljuky.

Se žlutým koncem.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko)

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km)

1. Mäkäräinenová (Fin.) 34:40,2 (1), 2. Soukalová (ČR) -11,8 (0), 3. Podčufarovová (Rus.) -27,7 (0), 4. Vítková (ČR) -40,2 (1), 5. Skardinová (Běl.) -48,0 (0), 6. Pidhrušná (Ukr.) -50,5 (1), 7. Dorinová Habertová (Fr.) -1:02,8 (3), 8. Hauserová (Rak.) -1:07,0 (0), 9. Hinzová -1:14,5 (2), 10. Preussová (obě Něm.) -1:14,5 (2), ...13. Puskarčíková -1:24,0 (2), 28. Charvátová (obě ČR) -3:38,7 (6).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů): 1. Soukalová 359, 2. Dorinová Habertová 345, 3. Hildebrandová (Něm.) 307, 4. Mäkäräinenová 278, 5. Wiererová (It.) 270, 6. Preussová 256, ...8. Vítková 239, 23. Puskarčíková 126, 24. Charvátová 115, 55. Landová (ČR) 22.Najdete na iDNES.czmobilní verze