Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hřiště Pebble Beach ukázalo zuby. A „kouslo“ řadu favoritů

Hřiště Pebble Beach, US Open 2010. | foto: AP

18 2010
Pebble Beach Golf Links patří podle mnohých k nejkrásnějším golfovým místům na světě. Ale v prvním kole 110. ročníku US Open nejlepší hráče světa řádně potrápilo. Jen devět profesionálů dokázalo zahrát pod jeho par.

Při pohledu na slunečné počasí a krásná zákoutí skalnatého pobřeží Pacifiku se většině golfových fanoušků ani nezdá o tom, jak náročné je zahrát dobrý výsledek při letošním turnaji, který se sem nastěhoval zase po deseti letech.

Jang Jong-un, první kolo US Open 2010.Nejlepší hráči světa dostali varování hned na úvod od organizátorů z US Golf Association: greeny jsou opravdu rychlé, vítr bude foukat silný a občas se dokonce setkáte s tím, že míče mohou díky tomu lehce oscilovat.

"Kvůli třesoucím se míčům hru zastavovat nebudeme," řekl prezident USGA Jim Hyler. "Pokud by však vítr míče sfoukával z greenů, pak zasáhneme." Tolik k dokreslení podmínek, ve kterých se hrálo úvodní kolo druhého major turnaje sezony.

Třináct stop


Na vítr doplatil Gary Woodland, který na jamce číslo třináct založil za míč na greenu... a on se kvůli nárazu větru pohnul. Následovala penalizace v podobě trestné rány a bogey ve skórkartě.

Při televizním přenosu to není až tak patrné, ale vítr je na zdejším hřišti skutečně velmi určujícím faktorem. Potvrzovali to svorně všichni hráči. V kombinaci rychlými greeny (pro znalce: třináct stop) to je kombinace přímo úměrná vysokému průměru zahraných výsledků.

Hřiště Pebble Beach, dějiště US Open 2010.

Vždyť v roce 2000 se zde při US Open dostalo v prvním kole pod hranici paru dvakrát tolik profesionálů.

Do následujících dnů nelze čekat nic výrazně jiného. Mike Davis, který má v USGA na starosti přípravu hřiště na US Open, je známý svým velmi nekompromisním přístupem. A tak se musí hráči připravit na mnohem tvrdší greeny, vyfoukané a sluncem vysušené fairwaye a husté roughy.

Rjo Išikawa, první kolo US Open 2010.

Především odpoledním flightům pak výrazně vadí rozšlapané greeny, protože jen těžko drží linii puttu. Stěžoval si na to Tiger Woods, který i přes své rekordní vítězství zde na US Open v roce 2000 (o 15 ran) nemá greeny na Pebble Beach v lásce. To je jeden z důvodů, proč nehraje turnaj AT&T Pebble Beach National Pro-Am.

Hana, nebo pocta?

Však je US Open mezi majory považován za nejtěžší zkoušku schopností hráčů. Někdy jsou podmínky až na hranicích regulérnosti. Letos na Pebble Beach je to sice nesmírně náročné, ale zatím férové.

Hřiště Pebble Beach, dějiště US Open 2010.

A to i proto, že těsně před turnajem se USGA rozhodla ještě jednou zavlažit greeny. Chtěla tak zabránit situaci, ke které v minulosti už několikrát došlo – že totiž greeny spálilo slunce a byly vlastně nehratelné. To by se na letošním US Open stát nemělo.

Jisté však je, že pokud se USGA nerozhodne výrazně zlehčit pozice jamek, lepších výsledků se v následujících kolech určitě nedočkáme. V reakci na Woodsovo vyjádření, že greeny jsou příšerné, odvětil ředitel organizačního výboru Tom O´Toole: "Nemůžeme být lépe poctěni."Najdete na iDNES.czmobilní verze