Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hrdinku Velké pardubické vítal pustý dvůr

14 2003
Světlá Hora - Po dvanácti letech se do Světlé Hory, malebné vísky v podhůří zasněžených Jeseníků, vrátil vítěz Velké pardubické. Ve stopách legendárního Železníka se vydala sedmiletá klisna Registana. Hned při své premiéře dokázala jeden z nejtěžších dostihů kontinentu vyhrát.

Doba se však mění. Železníka čtyřikrát vítala celá vesnice, stála slavobrána, všude vlály pestrobarevné fábory, vyhrávala muzika.

Registana v pondělí vycouvala z přepravního vozíku na prázdný dvůr. Chladný vítr si pohrával s hromádkou spadaného listí. Vítaly ji jen zvídavé pohledy koní z oken stájí a štěkající jezevčice Mimi.

"Z toho je mi trochu smutno," zalitoval František Dani, který ve Stáji Wrbna pracuje jako řidič. "Zažil jsem Železníka, tehdejší oslavy byly nádherné. Někdy mám pocit, že lidi už o dostihy nemají zájem."

Registaně to bylo jedno. Trenér Čestmír Olehla jí osprchoval nohy a asistent Petr Juránek klisnu zavedl do boxu ve vyhřáté stáji. Rozpustile se vyválela ve voňavých pilinách a s chutí se pustila do žrádla. Ve žlabu měla oves, granule a jablka.

"Chutná jí," liboval si Olehla. "To značí, že je i po těžkém dostihu v pořádku. Má jen pár škrábanců."

Z auta si pak trenér odnesl obrovitý pohár a další ceny, jež koně Wrbny v Pardubicích posbírali. Na vítěznou stuhu za vítězství ve Velké pardubické však zapomněl.

"Trenére, ještě stuha," křikla na něj ošetřovatelka, která Registanu doprovázela z Pardubic. "Však víš, kam patří," hlesl přes rameno Olehla. "Jo, a vem si na to žebřík..."

Žebřík? Vítězné stuhy na stěně ve vstupní hale už pomalu není kam věšet. Jedna překrývá druhou. Úplně nejvýš visí velký vavřínový věnec s širokou modrou stuhou.
Zlatými písmeny na ní stojí: Slovenské derby 2003. Stáj Wrbna letos byla mimořádně úspěšná.

"A sezona ještě neskočila," připomněl Olehla. "V Pardubicích nás Angličané přemlouvali, ať s Registanou přijedeme do Cheltenhamu. Uvidíme. Teď si užíváme ten slastný pocit. Vyhrát Velkou je paráda."

Vítěz Velké Pardubické klisna Registana se válí v pilinách ve své stáji po návratu ze závodů.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze