Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hrdina, který očistil pověst Tour

23 2000
P a ř í ž - Cyklista stáje US Postal Lance Armstrong obhájil loňské vítězství na Tour de France a stal se celkovým vítězem 87. ročníku. Američan oblékl žlutý trikot pro vedoucího jezdce po desáté etapě poté, co v čele vystřídal Laurenta Jalaberta z Francie. V dalším průběhu závodu pak úspěšně odolával útokům Itala Marka Pantaniho i Jana Ullricha z Německa, který v celkovém pořadí skončil na druhém místě. Loni se Armstrong, vyléčený z rakoviny, stal na nejslavnějším cyklistickém závodu nejen vítězem, ale také velkým hrdinou.

Poté, co se o závodu mluvilo především v souvislosti s dopinkem, ukázal Američan celému světu, že vyhrávat se dá i bez použití podpůrných prostředků, a velkou měrou se přičinil o očištění Tour de France. Vítězstvím se vyhoupl na druhé místo žebříčku Mezinárodní cyklistické unie a po třech exhibičních závodech v Evropě se vrátil do USA, kde jej čekalo vřelé přijetí. Starosta New Yorku Rudy Giuliani prohlásil 29. červenec za Den Lance Armstronga a cyklistu přijal ve své pracovně i prezident Bill Clinton.

V srpnu Armstrong prodloužil o rok smlouvu se stájí US Postal, tentokrát za sumu dvou miliónů dolarů - čtyřikrát více, než si vydělal v roce 1999 - a čtvrt miliónu se ihned  rozhodl věnovat své nadaci na léčbu rakoviny. V prosinci byl Armstrong vyhlášen nejlepším cyklistou roku a pak už začala tvrdá příprava na další sezónu.

Řada společenských událostí jej však až příliš ukolébala. Odstoupil ze závodu Kolem Valencie a účast v závodu Paříž-Nice odřekl krátce před startem. Uvědomil si však nedostatečnou fyzickou připravenost a začal ještě usilovněji trénovat. Brzy přišly výsledky, v závodu Paříž-Camembert dojel druhý. Kvůli malé nehodě při tréninku poté sice musel vynechat známý podnik Midi Libre, ale další dva závody ve Francii dokončil shodně na třetím místě a skvělou formu potvrdil i na Tour.

V raném mládí se Armstrong věnoval především triatlonu, teprve od šestnácti let se začal věnovat pouze cyklistice. Brzy se stal členem juniorského týmu USA a v roce 1991 podepsal
smlouvu se stájí Subaru Montgomery. Pro tu hned získal domácí titul a americká reprezentace s ním začala počítat do olympijského týmu. V Barceloně skončil rodák z texaského Austinu dvanáctý a po návratu vstoupil mezi profesionály. Přestoupil do stáje Motorola a v září 1992 vyhrál první závod v italské Marostice. O rok později skončil druhý na známém americkém závodu Tour DuPont, ale velké úspěchy na něj teprve čekaly.

První start na Tour de France v roce 1993 proměnil ve vítězství v osmé etapě a v norském Oslu se ve stejném roce stal mistrem světa. Jako nejmladší šampion (bylo mu 21 let) porazil i trojnásobného vítěze Tour Miguela Induraina. Doma ve Spojených státech se dočkal titulu "Nejlepší americký silničář roku" a odborníci jej pasovali za nástupce končícího Grega LeMonda. V roce 1995 poprvé vyhrál Tour DuPont a závod v San Sebastianu. Poprvé také dokončil Tour de France, obsadil 36. místo, ale proslavil se především sympatickým gestem. Vítězství v osmnácté etapě totiž věnoval kolegovi Fabiu Casartellimu, který krátce před tím na Tour tragicky zahynul.

I Armstrongovi osud ukázal krutou tvář. Sedmého října 1996 oznámil veřejnosti, že u něj lékaři zjistili rakovinu varlat. Následující měsíce strávil v nemocnici v Indianapolisu a podroboval se chemoterapii. Podstoupil několik operací a v prosinci lékaři oznámili jeho návrat do normálního života. V lednu 1997 začal Armstrong znovu trénovat a připravovat se na závody. V březnu se fanouškům ukázal na "Závodu pro růže", jehož výtěžek šel na konto nadace pro výzkum rakoviny nesoucí jeho jméno. Mezi závodícími se ale neobjevil a nestalo se tak až
do konce roku. Vedení Cofidisu zatím přestalo mít trpělivost a neprodloužilo s Armstrongem smlouvu.

S nabídkou však téměř okamžitě přispěchal americký tým US Postal a zavázal si "zlatého chlapce americké cyklistiky" na další sezónu. V únoru 1998 se Armstrong po 518 dnech definitivně vrátil mezi aktivní sportovce a ve španělském závodu Ruta del Sol skončil patnáctý. O měsíc později nedokončil závod Paříž-Nice a zklamaně se vrátil do USA. V červnu se do Evropy vrátil a vyhrál závody Okolo Lucemburska a Porýním-Falckem. Tentokrát vynechal francouzskou Tour a připravil se na španělskou Vueltu.

Další z nejobtížnějších závodů světa dojel na čtvrtém místě a stejně si vedl také na světovém šampionátu v nizozemském Valkenburgu. Opravdovým hrdinou a příkladem nezměrné bojovnosti se ale stal až loňským triumfem na Tour de France. Lance Armstrong se narodil 18. září 1971 v Austinu. Když cyklista vysoký 180 centimetrů a vážící 74 kilogramů zrovna neposlouchá rockovou muziku, tráví volný čas s manželkou Kristin, které se loni v říjnu narodil syn Luke David.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze