Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hraj golf, změň život po prvním roce: akce vítaná i odmítaná

Golfový areál v Lázních Kynžvart byl dějištěm podzimní konference prezidentů golfových klubů, kde se jednalo také o budoucnosti projektu Hraj golf, změň život.

7 2010
Názorové spektrum po končící první sezoně kampaně Hraj golf, změň život se vine od obou extrémů. Od nezájmu, ba odmítání, až po nadšené přijetí. Čtyřletý projekt ke zdvojnásobení počtu registrovaných golfistů v České republice až na 100 tisíc golfovou obec nerozděluje na dva tábory, míra příklonu na tu či onu stranu je relativní.

Výše uvedený poznatek potvrdila anketa magazínu golf.idnes.cz, zahrnující reprezentativní skupinu lidí na rozhodujících místech v golfových klubech.

Potvrdila mimo jiné, že záleží na vůli klubu, zda se do akce České golfové federace zapojí či ne, protože má třeba vlastní program, jak získávat nové členy. Anketa ukázala nutnost nastavit pro druhý rok trochu jinak podmínky přechodu mezi absolvováním minimálního kurzu v základním balíčku a plnohodnotným členstvím.

Tomáš Slavíček, ředitel akademie GC Prague City, Zbraslav

Tomáš Slavíček, ředitel akademie GC Prague City, Zbraslav

U nás začalo s golfem asi 400 lidí. Dali jsme jim úterky a pátky od jedné do šesti hodin. Věnovali se jim pouze cvičitelé. Výstup směrem ke Zbraslavi je složitější, protože nikdo si nekoupí rovnou členství za čtvrt milionu. Nicméně tomu, kdo získá oprávnění, umožňujeme u nás hrát.

V příštím roce rozhodně budeme pokračovat a už máme vymyšleno, že by bylo zapotřebí zavést nějaký mezistupeň. Když se to bere poctivě, aby si lidé prošli hřiště, zkusili si dlouhou i krátkou hru a naučili se patovat, na to jsou tři lekce opravdu málo. Musíme najít nějaký způsob, abychom těm lidem za nějakých rozumných podmínek, tedy ještě ne za těch, jaké dávají profesionální učitelé, umožnil se vyvíjet. Tam už půjdeme vlastní cestou.

Stanislav Cingroš, generální manažer Golf Resortu Albatross

Stanislav Cingroš, generální manažer Golf Resortu Albatross

Náš klub má hendikepové omezení na 45, takže pro nás akce nemá takový smysl. Kdo získá osvědčení pro hru, u nás hrát nemůže. Lidé se raději obracejí na kluby, kde si zároveň udělají certifikát a zároveň tam mohou chodit hrát.

Nicméně určitě souhlasíme s tím, že pro rozšíření golfu v republice by se něco dělat mělo. Základna je tady malá. Jestli právě tohle byla smysluplná aktivita, vyhodnotí analýza prvního roku. Důležité budou údaje, kolik lidí se zúčastnilo, a hlavně z kolika se rekrutují stálí golfisté.

Václav Český, prezident Prácheňského golfového klubu, Kestřany u Písku

Václav Český, prezident Prácheňského golfového klubu, Kestřany u Písku

Když jsme se do akce zapojili, očekávali jsme větší účast. I když na náš klub je 150 lidí celkem dost. Skoro dvacet procent se zapojilo mezi členy, udělali si zelené karty. Pro nás jako lokální nebo vesnický klub to přineslo výsledek. Pokud vím, tak celostátně to tak není, ale je to čtyřletá akce.

Nad rámec základního balíčku děláme všechno pro to, abychom ty lidi udrželi. To znamená, že jim třeba na poplatcích za zelenou kartu už jako budoucím členům slevujeme tisíc korun, a podobně.

Václav Schovánek, prezident Golf Clubu Semily

Václav Schovánek, prezident Golf Clubu Semily

My jsme se nepřihlásili, tak to ani nehodnotíme. Pro nás jako pro malý klub to není přínos. Děláme den otevřených dveří, to se nám osvědčilo a bohatě nám to stačí. Přijdou lidé, co mají o golf zájem. To je lepší než takoví, kteří si vezmou hodiny, vymlátí míče a jdou pryč. Do něčeho takového investovat 20 - 30 tisíc, to není dobrý byznys. Celkově ta akce může fungovat, jestli se federace bude angažovat víc než jen slovně.

Marcela Chrpová, manažerka Golf Clubu Erbia

Marcela Chrpová, manažerka Golf Clubu Erbia

Hraj golf, změň život je věc, kterou golf potřeboval, aby se k němu dostali i lidé, kteří jinak nemají možnosti buď časové, nebo finanční. Když ty tři lekce pominou, každý se může rozhodnout, jestli bude pokračovat, nebo to nechá u ledu a bude pokračovat za dva tři roky.

Já hraju golf 23 let a vím, že byl vždycky veden jako buržoazní sport, všichni se na nás koukali skrz prsty. Proti tomu se musí bojovat.

Pavel Jirák, prezident Golf Clubu Benátky nad Jizerou

Pavel Jirák, prezident Golf Clubu Benátky nad Jizerou

Akci sledujeme jen namátkově. Majitel hřiště do toho neměl chuť jít kvůli financím. Taky u nás v době, kdy kampaň začala, nebyl profesionální trenér. Já osobně si myslím, že to nemá takovou šanci na úspěch jako samostatné působení jednotlivých klubů v oblastech, odkud by měli získávat členy.Najdete na iDNES.czmobilní verze