Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prodloužený cyklistický víkend v Hradci Králové začíná už ve čtvrtek

VÍTĚZ. Alois Kaňkovský vyhrál v loňském roce kritérium Velká cena Hradce Králové. | foto: Jan Brychta/svetcyklistiky.cz

7 2016
Konec týdne bude v Královéhradeckém kraji ve znamení cyklistiky. Ve čtvrtek se uskuteční tradiční kritérium Elkov Velká cena města Hradce Králové, na nějž naváže etapový závod East Bohemia Tour, zařazený do 2. kategorie UCI Europe Tour.

Elkov Velká cena města Hradec Králové jako jeden z nejstarších domácích silničních závodů oslavil loni 50. jubileum. „Na východ od Německa jsme jedinou zemí, která takovéto kritérium - navíc s jeho bohatou historií - pořádá,“ netají Miloš Židík, ředitel závodu, který se opět uskuteční pod hlavičkou UCI.

V rámci kritéria absolvují cyklisté celkem čtyřicet okruhů centrem města Hradec Králové, přičemž start i cíl jsou umístěny na Ulrichově náměstí. Hlavní závod kategorie Elite zahájí slavnostní start, který nezvykle zavede peloton až k nové kruhové křižovatce U Koruny, od níž se vrátí zpět Gočárovou třídou na Ulrichovo náměstí, kde proběhne ostrý start a poté se již bude pokračovat po tradičním okruhu.

Jubileum a popularita závodů v Královéhradeckém kraji inspirovaly loni organizátory k novince - v návaznosti na kritérium zorganizovali East Bohemia Tour. Ta se po vydařeném loňského ročníku letos pojede jako dvouetapový závod.

Celkem čeká na cyklisty 337 kilometrů napříč Královéhradeckým krajem. První etapa se uskuteční v pátek nejprve na pěti 20 km dlouhých okruzích u Lázní Bělohrad, kde je naplánovaný start a etapa skončí v centru Trutnova. Celkového vítěze East Bohemia Tour korunuje závěrečná sobotní etapa v Opočně, kde čeká cyklisty nejdelší porce 178 km vedoucí tradičně přes Orlické hory.

Program

51. Elkov Velká cena města Hradec Králové
Čtvrtek 8. září: 13:00 dětské kategorie, 14:15 junioři a kadeti, 16:00 hobby kategorie, 17:00 muži elite - startovné pro všechny ZDARMA

East Bohemia Tour
Pátek 9. září: 13:45 1. etapa
Sobota 10. září: 11:00 start amatérského závodu Grand Prix Královéhradeckého kraje, 13:00 2. etapa

Na startu se očekává 150 profesionálních cyklistů z 22 týmů z devíti zemí: České republiky, Norska, Německa, Ázerbájdžánu, Rakouska, Slovinska, Polska, USA. „Posledním přírůstkem ve startovní listině je reprezentační tým Saúdské Arábie, který u nás dosud nikdy nestartoval. Na výkonnost jeho členů jsme docela zvědaví,“ řekl Židík.

Z českých týmů potvrdily účast i nejlepší domácí Whirpool Author, v pelotonu tudíž nebude chybět loňský vítěz hradeckého kritéria i první etapy Alois Kaňkovský. Na start postaví také loňský celkový vítěz Slovinec Jan Tratnik.

Dotace závodu činí celkem 12 000 euro, vítěz každé etapy si vydělá 1 205 euro a celkový vítěz si na konto připíše 1 205 euro.

Ve východních Čechách má cyklistika dlouhou tradici - jelo se tudy několik etap Závodu míru a pochází odsud několik úspěšných cyklistů jako vítěz Závodu míru 1972 Vlastimil Moravec nebo medailista z MS v časovce na 100 km z roku 1975 Petr Bucháček.

„Uspořádat v tomto regionu etapový závod bylo dlouhodobým plánem, kterému předcházeli nejprve jednorázové závody série UCI Europe Tour pod názvem Grand Prix Královéhradeckého kraje. V loňském roce se nám premiéra etapového závodu opravdu povedl po všech stránkách, proto jsme rádi, že letos na něj můžeme navázat,“ popisuje Vladimír Vávra, ředitel pořádající stáje Whirlpool Author.

V OKOLÍ HRADCE. Peloton cyklistického závodu East Bohemia Tour z loňského roku.

V OKOLÍ HRADCE. Peloton cyklistického závodu East Bohemia Tour z loňského roku.

„Etapový závod East Bohemia Tour však nenechává zmizet původní cíl, kterým není dělat cyklistiku pouze pro profesionály, ale nabídnout ji všem aktivním i pasivním sportovním fanouškům v nejširší možné podobě.“

V praxi to znamená, že kromě závodů profesionálů budou na programu i další kategorie. Amatérští cyklisté můžou změřit síly hned dvakrát - 8. září se postaví na start v jednorázovém kritériu v centru města a 10. září je čeká maraton na 108 km. Startovné na Velké ceně Hradce Králové je přitom zdarma.

Pro nejmladší adepty cyklistiky jsou připraveny dětské závody. A nejenom pro ně budou ve čtvrtek na Ulrichově náměstí k dispozici atrakce v rámci Sport cirkusu.

„East Bohemia Tour je závodem světového poháru UCI, který musí splňovat přísná kritéria, a tomu odpovídají i náklady na nezbytné zajištění. Bez partnerů závodu a podpory etapových měst v čele s městem Hradec Králové a především Královéhradeckým krajem by to možné nebylo. Samozřejmě jsme rádi, že jejich podpora se nesoustředí jen na profesionály, ale dlouhodobě podporují cyklistiku ve všech jejích podobách,“ dodal Vladimír Vávra.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze