Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Medaile hradeckých cyklistů: Ukázali jsme svoji sílu

Josef Černý | foto: Elkov Author

26 2017
Až do posledního stoupání se držel Josef Černý favorizovaného Zdeňka Štybara. Jeho dva předcházející pokusy o trhák dokázal zlikvidovat, ale ten poslední, jen několik málo stovek metrů před cílem více než 190 kilometrů dlouhého závodu už ne.

Přesto v cíli oprávněně zvedl ruce nad hlavu.

Borec hradecké stáje Elkov Author, jenž do týmu přišel letos v zimě, totiž získal v závodě jednotlivců s hromadným startem stříbrnou medaili. Po skvělém výkonu, kterým navázal na páteční bronz z časovky.

„Jel výborně, což platí o celém týmu, který dodržel to, na čem jsme se dohodli,“ řekl manažer stáje Elkov Author po úspěšném šampionátu, ze kterého si zásluhou Černého odvezla dvě medaile, „ukázali jsme svoji sílu, často totiž slýcháme, že nemáme tak kvalitní závodníky, kteří by mohli konkurovat těm ze zahraničních stájí vyšších kategorií.“

Jezdci týmu Elkov Author byli v neděli hodně vidět a projevilo se to i na celkových výsledcích. V závodě, v němž se rozhodovalo jak o českém, tak o slovenském titulu, měli mezi sedmi nejlepšími Čechy čtyři zástupce: vedle stříbrného Černého se od páté do sedmé příčky narovnali Polnický, Kukrle a Bucháček, navíc Polnický do poslední chvíle bojoval o bronzovou medaili a prohrál ji až v těsném souboji s Vakočem a Kreuzigerem.

Borci hradecké stáje ukázali dobrou formu už v páteční časovce. Černý prohrál jen s vítězným Bártou a druhým Vakočem, Michael Kukrle skončil hned za ním a Bucháček obsadil 6. místo.

Ve nedělním závodě si Černý své postavení ještě vylepšil. Od začátku byl v úniku, dostal se i do toho, jenž rozhodl o titulu. Ve dvojici se Zdeňkem Štybarem uháněl vstříc velkému úspěchu.

„Věděli jsme o Štybarových kvalitách, ale nechtěli jsme, aby nějak taktizoval a případně nechal dojet další skupinu, v níž jsme měli zástupce,“ uvedl Vávra. Černý opravdu pravidelně chodil na čelo závodu a v závěru dvakrát odolal nástupu zkušenějšího soupeře, který už jeden mistrovský titul v tomto závodě měl.

Neodolal až v posledním stoupání. Štybar pod ním svého soupeře vystřídal ve vedení a na kopci už byl jasně první. „To byla asi jediná Černého možná chyba, já bych to asi jel jinak. Před tím posledním kopcem jel totiž dlouho špici a pak mu už chyběly síly,“ poznamenal Vávra. „Na Štybyho jsem dnes neměl nohy. S druhým místem jsem spokojený, ale s prvním bych byl spokojenější,“ řekl nový vicemistr republiky Černý.Najdete na iDNES.czmobilní verze