Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úkoly pro Hradec: test nových hráček i stadionu, první vábení fandů

České basketbalistky se radí s trenérem Ivanem Benešem během utkání s Černou Horou. | foto: Archiv ČBF

8 2016
Více jak po roce se české basketbalové reprezentantky představí domácímu publiku. Naposledy se tak stalo na začátku června loňského roku ve dvou utkáních s Běloruskem na pražské Královce. Pro tentokrát se tým stěhuje do Hradce Králové ke třídennímu turnaji. Ten bude důležitý z více pohledů.

Jako první se samozřejmě nabízí sportovní hledisko. Jde o reprezentační akci a kdo by nechtěl se lvíčkem na prsou vyhrát v každém takovém zápase, byť jde o přípravný turnaj. Na něm budou kromě české seniorské reprezentace startovat ještě národní týmy Rumunska, Maďarska a český výběr do 20 let.

Program turnaje

Pátek 10. června
Rumunsko - Maďarsko (16:30)
Česko - Česko U20 (19:00)

Sobota 11. června
Maďarsko - Česko U20 (16:30)
Česko - Rumunsko (19:00)

Neděle 12. června
Maďarsko - Česko (12:00)
Rumunsko - Česko U20 (15:00)

Češky v půlce května vzdorovaly na zápasovém turné v Číně silným soupeřům (Čína, Nový Zéland, Černá Hora) a zpět si přivezly povzbudivé výsledky s bilancí 3-3.

„Když se podívám zpětně na turnaj v Číně, tak jsme podávali velice dobré výkony i proti dvěma družstvům, která se budou účastnit olympijské kvalifikace. Doufám, že na to navážeme, i když se tým zase trochu obměnil. Přišli jsme o Terku Vyoralovou a Julia Reisingerová je se reprezentací do 18 let. To byly naše dvě tahounky. Věřím ale, že Alena Hanušová a ostatní zkušené hráčky tým v Hradci potáhnou a budeme předvádět výkony podobné těm v Číně,“ přeje si trenér Ivan Beneš výsledkovou a herní kvalitu mladého týmu na domácí půdě.

I když omlazený tým postrádá ty největší hvězdy, které pro letošní léto dostaly zasloužené volno, je o co hrát. Hráčky získávají zkušenosti do své další kariéry a všechny dosavadní zápasy se vyznačovaly velkou bojovností. Ostatně jde také o možnost získat místo v kádru pro Eurobasket Women 2017.

„Tým samozřejmě bude na evropském šampionátu v jiném složení, ale od toho tyto přípravné turnaje jsou, aby si mladé hráčky řekly o nominaci, prosadily se na tomto turnaji, ale i třeba do nominace na mistrovství Evropy,“ poukazuje Beneš na to, že hráčky mají o motivaci postaráno.

I když kádr budou tvořit především basketbalistky z domácí Bonver ŽBL, představí se také hráčky, které přes rok nebyly českým fanouškům tolik na očích.

„Jsme na ně zvědaví. Chceme vidět všechny hráčky, které připadají v úvahu. Pro Hradec máme jednu „Američanku“ Kamilu Hoškovou. Těšíme se, jaké pokroky hráčky z Ameriky, ale třeba i Míša Stejskalová ve Španělsku, udělaly. Věříme, že se zlepšily,“ těší se trenér na zápasové testy.

Čas začít lákat fanoušky

Před týmem stojí také velký úkol, a sice nalákat už rok předem královéhradecké publikum do ochozů evropského šampionátu. Stejné místo, zimní stadion v Hradci Králové, totiž bude domovem pro české basketbalistky také v zápasech základní skupiny Eurobasket Women.

„Doufejme, že fanoušky nalákáme na příští rok kvalitním výkonem. Na turnaj už se těšíme. Všichni radši hrajeme. Navíc v takovém prostředí. Věřím, že turnaj bude dobrý, ale to můžeme hodnotit až hlavně na základě předvedených výkonů,“ ví Ivan Beneš, že dění na hřišti bude zásadní.

Stejně důležité ale bude si arenu pořádně vyzkoušet a získat už rok předem náskok a výhodu domácího prostředí oproti ostatním účastníkům ME: „Je to výborná příležitost, kterou nám federace umožnila. Směrem k příštímu roku je to určitě výhodné. Arena nás za rok v červnu ničím nepřekvapí, půjdeme už do známého, když tu budeme mít už něco odehráno a odtrénováno.“

Turnaj začíná už v pátek. Až do neděle jsou každý den na programu dva zápasy a vstup do ochozů královéhradeckého zimního stadionu je zdarma. Na nedělní dopoledne od 10 hodin je navíc pro fanoušky přichystaná grilovačka a malování na obličej pro děti.

Nominace českých basketbalistek

turnaj v Hradci Králové

VÝBĚR ČESKÉ REPUBLIKY

Rozehrávačky: Kateřina Zavázalová (Hradec Králové), Lenka Bartáková (Nymburk), Karolína Elhotová (USK Praha)

Křídla: Michaela Stejskalová (Gran Canaria/Šp.), Renata Pudláková (VŠ Praha), Beáta Adamcová (Valosun Brno), Tereza Sedláčková (Ostrava), Kamila Hošková (Rider University/NCAA)

Pivotky: Alena Hanušová (USK Praha), Dana Kušlitová (Karlovy Vary), Pavla Švrdlíková (Valosun Brno), Klára Vojtíková (Ostrava)

Hlavní trenér: Ivan Beneš

VÝBĚR ČESKÉ REPUBLIKY DO 20 LET

Rozehrávačky: Gabriela Andělová, Michaela Matušková (obě Hradec Králové), Petra Holešínská (Žabiny Brno), Karolína Malečková (Karlovy Vary), Eliška Mircová (VŠ Praha)

Křídla: Sarah Beránková, Eva Kopecká (obě Valosun Brno), Klára Křivánková, Lenka Šoukalová (obě Žabiny Brno), Michaela Gaislerová (Strakonice), Aneta Zuzáková (Karlovy Vary)

Pivotky: Aneta Mainclová, Tereza Šípová (obě VŠ Praha), Michaela Kaňuková (Hradec Králové), Tereza Kracíková (Drexel University/NCAA), Kateřina Rokošová (Karlovy Vary), Hana Veselá (Michigan State/NCAA)

Hlavní trenér: Petr Martínek

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze