Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči našli způsob, jak obejít pravidlo o drážkách. Část to považuje za nemorální

PGA Tour se potýká s dalším problémem - obcházením pravidla o drážkách | foto: AP

26 2010
Pravidlo o nových drážkách, které má trestat nepřesné hráče, má trhlinu. Lze jej obejít hraním s více než dvacet let starou holí. Formálně to proti pravidlům není, ale podle mnohých se tím pošlapává duch fair play, který je přitom základem golfu.

Část profesionálních golfistů začíná procházet své garáže a hledat prachem zapadlé staré hole. Důvod? Pravidlo o drážkách, které vstoupilo letos na hlavní profesionálních sériích v platnost.

Nové pravidlo říká, že se nesmí používat hole s ostrými hranami drážek, ale jen se zaoblenějšími drážkami. Smyslem tohoto pravidla je potrestat hráče za nepřesnost hry. Pravidlo o drážkách totiž ovlivňuje zejména hru z roughu, konkrétně wedgí (holí s velkým sklonem úhlu, což způsobuje vysokou trajektorii letu míče) při hře do greenu.

Pravidlo o nových drážkách

Pravidlo se však dá obejít použitím wedge Ping Eye 2 staré přes dvacet let. Nová regule totiž umožňuje použít hůl vyrobenou před 1. dubnem 1990. Tohoto využili golfisté John Daly a Dean Wilson, za což sklidili kritiku od části svých kolegů.

Ti totiž namítají, že sice formálně pravidlo neporušují, ale jdou proti duchu nové regule. A na to je golf, který si potrpí na dodržování pravidel a sebekontroly v tomto směru, relativně dost háklivý.

John Daly v kvalifikaci na US Open.

(John Daly vyhrabal v garáži starou wedge a zařadil ji do svého bagu. Podle některých to není fér)

Veřejně se už ozvalo několik hráčů včetně hvězd jako Stewart Cink či Vijay Singh. "Mám s tím opravdu problém, říká vítěz British Open Cink.

finanční žebříček pGA tour

(v dolarech)

1. Ogilvy (Austr.)              1 120 000

2. R. Palmer (USA)           1 007 000

3. Haas (USA)               900 000

4. Kuchar (USA)            799 333

5. Sabbatini (JAR)        668 100

"Myslím, že by se mělo vedení tour ozvat a říct, že toto obcházení pravidla není správné a že to není dovoleno. A měli bychom se ozvat i my, hráči," prohlásil jeden z nejúspěšnějších hráčů PGA Tour Singh.

Jeho kolega Cink ale namítá, že nemůže přijít ke spoluhráči ve flightu a během celého kola mu říkat, že to není správné. Podle něj by se mělo ozvat vedení soutěže. To však diplomatický odpovídá, že si zatím nevšimlo toho, že by někdo měl díky používání starých holí výhodu.

Vyrazí se starými holemi v Torrey Pines i Mickelson?

Zdá se, že o tomto způsobu, jak obejít nové pravidlo, přemýšlí i hráči světové špičky. Například Phil Mickelson, světová dvojka a při Woodsově přerušení kariéry de facto nejlepší golfista světa, v uplynulém víkendu nosil v bagu právě starou wedge značky Ping. Zda s nimi bude nejslavnější levoruký hráč hrát i na PGA TOur, se ukáže už tento týden - svou sezonu totiž zahájí na turnaji v Torrey Pines.

The Tour Championship 2009 - Phil Mickelson, 1. kolo.

Mickelson na začátku své kariéry na přelomu osmdesátých a devadesátých let hrával s holemi značky Ping, tudíž, jak s nadsázkou dodává americký Golf Digest, by starých wedgí měl mít plnou garáž.

O návratu ke starým holím uvažuje i Ernie Els. "Tyhle hole byly parádní. Se změnou drážek se s nimi sice nevyplatilo hrát, ale teď jsou zpět. Myslím, že si je dám taky do bagu," říká Jihoafričan. Podobný názor má třeba Mark Calcavecchia.

Zda PGA Tour zasáhne a zabrání obcházejí pravidla, není jasné. Jedno však jisté je. Po absenci Tigera Woodse se PGA Tour potýká s dalším problémem, který ohrožuje morální kredit světového golfu.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze