Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrachová vyhrává i dnes, ve 42 letech

25 2006
Praha - Nestává se příliš často, aby reprezentační trenér dokázal porážet své svěřence. Marie Hrachová to umí. Bývalá skvělá stolní tenistka od 1. ledna koučuje ženskou reprezentaci, k tomu ve 42 letech stále hraje extraligu za Frýdlant. "Proti Hodonínu jsem porazila reprezentantku Vacenovskou. Byla to však spíš výjimka," říká skromně legenda českého stolního tenisu.

Výjimka? Vždyť v extralize vyhrála všechny čtyři dvouhry, v nichž nastoupila. "Ale s holkama z národního týmu na tréninku většinou prohrávám," přiznává Hrachová.

Teď má však od hraní pauzu. Česká reprezentace pod jejím vedením od včerejška bojuje na mistrovství světa družstev v Německu. Marie Hrachová se na své první velké akci v roli trenérky bude snažit rozšířit skupinu sportovců, kteří po úspěšné kariéře sbírali triumfy i na tomto postu.

Jenže vyrovnat se jejím výkonům, to zní v současné době pro české stolní tenistky téměř nemožně: vždyť Hrachová ve své kariéře získala na mistrovstvích světa a Evropy celkem 11 medailí.

"Jestli se mi vrací vzpomínky? Bylo to krásné, ale nemá cenu se utápět v minulosti. Teď chci uspět jako trenérka," říká.

Mistrovství světa pro ni bude těžkým křtem, Češky totiž mají ve skupině kromě Číny i mistryně Evropy Rumunky.

"Jsem realistka. Úspěch bude, když se zachráníme," připustila před odjezdem na šampionát Hrachová. Včera to potvrdil úvodní zápas proti Číňankám – český výběr jim podlehl jasně 0:3 na zápasy.

Pro Hrachovou tu je zvláštní pocit: přestože sama stále hraje a dokáže se měřit i s reprezentantkami, v Německu hru sleduje jen z lavičky. Toto "trápení" jí usnadňují aspoň její svěřenkyně. "Holky makají, jsou talentované. Můžou to dotáhnout daleko," soudí Hrachová.

Pořád si udržuje obdivuhodnou kondici a hlavně sportovní vytížení. "V tělocvičně jsem vlastně od rána do večera. Ale sama trénuju tak maximálně dvě hodiny denně, k tomu občas přidám běh nebo posilovnu," říká.

I když by prý klidně zvládla víc. "Neměla bych problém trénovat větší objemy, ale není čas. Mám hodně práce v klubu, k tomu teď přibyla reprezentace," popisuje Hrachová.

A jestli má díky své úspěšné kariéře "zaručené tajemství úspěchu", které by dnes předávala svým nástupkyním? "Tak bych to úplně neřekla."

Ale potom začne vyprávět o relaxačních technikách, které při kariéře využívala pro lepší psychickou pohodu. "Holky teď o nich na soustředění absolvovaly seminář. A myslím si, že je to zaujalo. Psychika se v našem sportu hodně podceňuje, přitom hraje pořád větší roli."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze