Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hra nervů skončila, Czech Open vyhrál Hanson a míří do Ryder Cupu

Peter Hanson, vítěz Czech Open 2010. | foto: ČTK

22 2010
Jak dokáže být golf emotivní a prostoupen nervozitou! Finálové kolo Czech Open přineslo něco zcela jiného než dění předchozích tří dnů velkého evropského turnaje. A jako vítěz z této bitvy nervů vyšel Peter Hanson.

Až na druhé jamce play-off porazil Petera Lawrieho z Irska a Angličana Garyho Boyda. V nadstavbové části turnaj vygradoval do úžasné hektiky.

Ta začala hned zkraje. Hanson přišel o náskok čtyř ran, které měl po sobotě před kolegy na druhém místě. Co přišel, on se o něj připravil sám, a to sérií tří bogey za sebou. "Ano, bude to nervóznější," připustil vpředvečer velkého finále.

czech open 2010 - konečné pořadí

Par 72: 1. Hanson (Švéd.) 278 (67+70+67+74) - na druhé jamce play-off, 2. Lawrie (Irs.) 278 (70+68+74+66) a Boyd 278 (72+70+68+68) všichni -10, 4. Wall 279 (70+69+73+67) -9, 5. Dyson (všichni Angl.) 280 (70+69+69+72) a Guerrier (Fr.) 280 (68+72+71+69) oba -8, 7. Jiménez (Šp.) 281 (71+70+67+73) a Andersson-Hed (Švéd.) 281 (70+68+73+70) oba -7, 9. Lafeber (Niz.) 282 (72+72+70+68) a Goya (Arg.) 282 (67+72+74+69) oba -6.

V něm se rozhodovalo o tom, kdo získá 333 tisíc eur jako prémii pro vítěze z dvoumilionové dotace, ale také o tom, zda si některý z účastníků udrží šanci na účast v rydercupovém týmu Evropy.

"Tohle vítězství pro mě znamená velkou spokojenost s tím, kde jsem," uvedl vítězný Švéd.

Výhrou na Old Course v Čeladné se v bodovém žebříčku dostal na místo, zaručující nominaci. O tom, kdo automaticky získá právo startu v říjnovém zápase proti týmu USA, se rozhodne za týden ve skotském Gleneagles.

Nahoru a dolů

Jestli se tam stane to, co na podbeskydském hřišti, mají se diváci nač těšit. Finálové kolo bylo samý vzruch a samá změna pořadí.

Hanson vedení ztratil, zase si ho vzal zpět a zase ho ztratil. "Když jsem se na patnáctce dostal do bunkeru a nepovedlo se mi se z něj dobře dostat, byla to kritická chvíle," přiznal.

Peter Hanson, čtvrté kolo Czech Open 2010.

Peter Hanson, čtvrté kolo Czech Open 2010.

Zvlášť když už začal zlobit Boyd, jenž svou první devítku jamek ozdobil pěticí birdie. Pak se přidal Lawrie, jenž nabídl divákům k ovacím ještě lepší sérii: dvě birdie, eagle, dvě birdie.

Nervozita i tlak padly v některých fázích hry i na ně, žádná spanilá jízda za výhrou se nekonala. Zatímco lídr po třetím kole Hanson měl skóre -12, konečný výsledek vítěze je o dvě rány horší.

Gary Boyd, čtvrté kolo Czech Open 2010.

Gary Boyd, čtvrté kolo Czech Open 2010.

Lawrie přiznal, že je hráčem, jenž pravidelně sleduje ukazatele výsledků kolem hřiště, takže věděl, jak na tom je. "Na konci jsem si hlavně říkal, že to musím ustát," poznamenal.

Situace vyústila v to, že se tři muži vydali v golfových vozících opět nahoru na odpaliště osmnácté jamky k rozehrávce. Vstříc divákům, dolů a přes jezírko, zahráli napoprvé všichni finalisté čtyři rány, tedy par.

Otevřené bugyny s golfisty i jejich kedíky se vydaly opačným směrem znovu k odpalům. Dlouho byl výsledek tentýž - druhé rány na green, Lawrieho výsledek čtyři, Boydův čtyři.

Teprve pak přišla velká Hansonova chvíle. Švéd proměnil pětimetrový putt a toto birdie bude asi nějaký čas nejvzácnějším v jeho profesionální kariéře.

"Moje taktika byla být agresivní při odpalu, abych měl pak dobrou šancí wedgí," prozradil pozdější vítěz. Pokaždé byl na rozehrávkové jamce drivem delší než zbylí dva.

Jiménezovi naděje zůstala

O šanci zahrát si Ryder Cup přijeli do Čeladné hrát spolu s Hansonem také Miguel Ángel Jiménez a Simon Dyson. Právě oni byli po sobotě shodně druzí.

Dyson zahrál vlažné kolo (jedno birdie, jedno bogey) a zaostal za vítězem o dvě rány.

Simon Dyson, čtvrté kolo Czech Open 2010.

Simon Dyson, čtvrté kolo Czech Open 2010.

Jiménez, opět mohutně podporovaný českými diváky, se rval jinak. Střídal ve finálovém kole dobré okamžiky se špatnými, ale ty horší nakonec převážily.

Definitivní konec Španělových nadějí na výhru přišel s odpalem do vody na patnácté jamce s ostrovním greenem. Pak se ještě miláček publika vzchopil, zahrál birdie a alespoň udržel dělené sedmé místo.

Miguel Ángel Jiménez, čtvrté kolo Czech Open 2010.

Miguel Ángel Jiménez, čtvrté kolo Czech Open 2010.

To znamená, že Jiménez stále nemá jisté místo v týmu Evropy pro Ryder Cup, ale kdyby z nominačních pozic vypadl, může se ještě dočkat divoké karty kapitána Colina Montgomerieho.Najdete na iDNES.czmobilní verze