Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prskavec obhájil titul, vodní slalomáři mají z ME i stříbro a bronz

KRÁL ZLATÝ A STŘÍBRNÝ. Kajakář Jiří Prskavec (vpravo) obhájil ve Vídni titul mistra Evropy ve vodním slalomu, na stejném závodě získal stříbro Vít Přindiš. | foto: Jan Homolka

31 2014
Vídeň (Od našeho zpravodaje) - Kajakář Jiří Prskavec obhájil ve Vídni titul mistra Evropy ve vodním slalomu, úspěch jedenadvacetiletého úřadujícího vicemistra světa navíc ve stejném závodě postříbřil další Čech Vít Přindiš. Mezi kanoistkami brala Kateřina Hošková bronzovou medaili.

Prskavec vyhrál ve Vídni kvalifikaci, v semifinále však skončil "až" osmý a do bitvy o medaile vyrážel už v první polovině finálového pelotonu. A když na světelné tabuli naskočil čas jeho jízdy, pomyslel si: Je to nejrychlejší čas, který kdo na téhle trati jel, navíc fouká, další časy budou už spíš pomalejší.

"A doufal jsem, že to vydrží až do konce," říkal 21letý dravec. Dlouho pak stál na molu nad cílovou čárou a počítal soupeře, kteří dojeli až za ním.

"Věděl jsem, že jen pár z těch dalších sedmi mě může porazit, a Vítek byl jeden z nich," připomněl Prskavec svého kolegu Přindiše. Ten však nakonec ve své stříbrné jízdě zaostal o 88 setin.

"Nečekal jsem, že bych mohl dvakrát za sebou vyhrát," podivoval se staronový šampion. "To, že bych mohl mít medaili, to jsem tak v koutku duše doufal, ale to, že bych mohl mít zlatou znova, to mě nenapadlo. A když je ještě Vítek na druhém místo, to je fakt super."

"Jsme nejlepší kajakáři na světě. Určitě!" kýval Přindiš. Na medaili však před startem šampionátu nepomýšlel. "Přiznám se, že ne, můj hlavní cíl bylo zajet desítku kvůli nominaci na mistrovství světa, což se mi povedlo už první jízdou. Loni jsem to honil celou sezonu a pak jsem si svět stejně nevyjel, letos hned prvním závodem. Proto jsem si řekl, že finále sjedu, jak umím, a dopadlo to takhle krásně."

Bronzový zářez Hoškové

Doma už má zlato z mistrovství světa 2011 v Bratislavě a stříbro z loňska z Prahy. Teď kanoistka Kateřina Hošková svou sbírku doplnila o evropskou medaili. A nebýt jednoho šťouchu a trestu v podobě dvousekundové penalizace, mohla 29letá slalomářka dokonce slavit titul. Monika Jančová skončila čtvrtá.

Jde sice o neolympijskou disciplínu, na lesku medaile však tento fakt nic neubral. "Po loňské sezoně, kdy jsem nebyla ve finále ani na mistrovství světa ani na Evropě, je tohle zadostiučinění," pronesla Hošková, která si účastí ve finále zajistila start na zářijovém mistrovství světa v USA.

Z medailové oslavy hned za cílem si však česká závodnice odnesla jeden šrám - díru v lodi. Když se k ní nahrnuly soupeřky, aby bronzové ženě závodu gratulovaly, některá z nich jí prorazila "palubu".

Fotogalerie

ME ve vodním slalomu

"Každá sranda něco stojí. Jen doufám, že to nebylo schválně," říkala. "Ony na mě skočily, spadla jsem do vody, pak se tam připletla jedna loď a já jsem se napíchla. Myslím, že to byla zrovna Monča Jančová, takže jí můžu poděkovat," připomněla Hošková reprezentační kolegyni.

"Musím se zeptat opravářů od výrobce z Galasportu, co s tím udělají. Vždyť už v pondělí odlétáme do Londýna na Světový pohár," strachovala se kanoistka. "První pomoc bude lepicí páska."

Závod kanoistek byl velmi našlapaný a první tři ženy měly mezi sebou rozestup dvou sekund. "Teď si nevzpomenu, jestli to někdy bylo takhle vyrovnané. A ten šťouch? Škoda, ale zase lepší být třetí než jedenáctý," říkala Hošková, která české výpravě u Dunaje vybojovala první medaili. "Doufám, že nebyla poslední."

Nebyla... Odpoledne přišel dvojnásobný český úspěch kajakářů a pak přidali stříbro ještě kanoisté Vítězslav Gebas, Jan Mašek a Lukáš Rohan v závodě hlídek. Třetí skončily kanoistky, ale při konkurenci pouhých tří týmů nebyl jejich závod hodnocen jako mistrovský. Kajakáři byli čtvrtí 22 setin od bronzu, o titul je připravily dva dotyky branek. 

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve Vídni

Muži
K1:
1. Prskavec 83,94 (0 trestných sekund), 2. Přindiš (oba ČR) 84,82 (0), 3. Hernanz (Šp.) 86,32 (0), ...9. Hradilek (ČR) 88,46 (2).

3xK1: 1. Německo 96,27 (0), 2. Velká Británie 98,75 (0), 3. Polsko 98,90 (2), 4. ČR (Prskavec, Hradilek, Přindiš) 99,12 (4).

C1: 1. Slafkovský 88,49 (0), 2. Martikán (oba SR) 89,76 (2), 3. Benzien (Něm.) 90,05 (2), ...15. Mašek 95,18 (2), 19. Rohan (oba ČR) 99,01 (6) - oba vyřazeni v semifinále.

3xC1: 1. Slovinsko 98,48 (0), 2. ČR (Gebas, Mašek, Rohan) 101,18 (0), 3. Slovensko 102,16 (2).

Ženy
C1:
1. Loirová (Fr.) 105,21 (2), 2. Schmidová (Rak.) 106,32 (0), 3. Hošková 107,05 (2), 4. Jančová (obě ČR) 114,13 (8).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze