Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chce to i štěstí na startu, říká biker Cink před světovým šampionátem

Biker Ondřej Cink | foto: Ivana Roháčková

8 2016
Už za tři týdny v Novém Městě na Moravě odstartuje mistrovství světa horských kol v cross country. Jednou z hlavních opor českého týmu má být bronzový medailista z letošního evropského šampionátu, biker Ondřej Cink.

V aktuálním žebříčku UCI najdete jeho jméno na šestnácté příčce, v letošním Světovém poháru mu po třech ze šesti závodů patří až osmatřicátá pozice.

Přesto by měl být pětadvacetiletý jezdec Multivan Merida Biking Teamu na světovém šampionátu ve Vysočina Areně jednou z velkých nadějí domácího týmu.

Čeští fanoušci budou doufat, že dokáže navázat na třetí místo z letošního mistrovství Evropy, které na začátku května hostila švédská Huskvarna. „Jsem rád, že se mi povedlo. Medaile z mistrovství Evropy nebo světa se vždy počítá,“ pochvaluje si rodák z Rokycan. „Povzbudilo mě to do dalšího tréninku, do dalších startů.“

Závody Světového pohárů majiteli bronzové medaile z loňského světového šampionátu v Andoře zatím výsledkově příliš nevyšly. V australském Cairns ve druhé půli dubna dojel osmatřicátý, v německém Albstadtu 22. května třináctý a ve francouzském La Bresse 29 .května do cíle vůbec nedorazil.

Ondřej Cink během závodu Světového poháru v Novém Městě.
Biker Ondřej Cink

„Cítil jsem se dobře i v Austrálii, kde jsem mohl jet do desítky, nebo i do pětky. Ale bohužel jsem měl na startu pád. A úvod mi nevyšel ani Albstadtu, kde jsem jinak měl skvělé časy. Kolem čtvrtého pátého místa,“ vzpomíná.

A do třetice ho zradil začátek závodu také ve Francii. „Hned čtyřikrát jsem nenakopl do pedálů,“ líčí své trable. „Propadl jsem se na nějaké padesáté místo. A pak už to bylo o hlavě. Neměl jsem motivaci se honit někde kolem padesátého, šedesátého místa. Proto jsem ze závodu raději odstoupil,“ popisuje.

Je tak nasnadě, na čem musí Cink před blížícím se šampionátem zapracovat. „Cross country je teď hodně o startu. Člověk musí být vpředu hned od začátku. Když tam není, těžko to pak dokáže sjet. Pokud tedy zrovna nejste Schurter nebo Absalon,“ jmenuje s úsměvem vedoucí závodníky elitního seriálu.

„Na starty se prostě musím zaměřit. Potřebuji při nich mít více štěstí. Budu na tom pracovat,“ líčí z třítýdenního vysokohorského soustředění v Rakousku, kam v pondělí odcestoval. „S výkonností jsem spokojen, jen to potřebuji prodat i v závodě,“ přeje si.

A ideální příležitostí by byl právě zmiňovaný světový šampionát na Vysočině. Ten je pro Cinka větším vrcholem letošního roku než olympiáda v brazilském Rio de Janeiru. „Olympiáda je velký závod, ale tenhle rok je mistrovství světa doma. A proto je to pro mě víc,“ říká otevřeně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze