Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český pohár horských kol v Bedřichově ozdobí šampion Kulhavý

Jaroslav Kulhavý přijíždí do cíle závodu SP v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

20 2015
Po zastávce v krkonošské Peci pod Sněžkou pokračuje Český pohár horských kol v Jizerských horách. V sobotu se v Bedřichově jede dětský závod a eliminatorsprint a v neděli cross country, kde bude hlavním favoritem olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý.

„Jarda je zdravotně v pořádku a bude u nás závodit, jeho účast máme potvrzenou,“ řekl ředitel závodu Milan Hollósi. „Z české špičky budou chybět vítězové dvou posledních závodů Českého poháru Ondřej Cink a Jan Vastl, kteří jsou v zahraničí. Jinak by všichni nejlepší do Bedřichova měli dorazit.“

Bedřichovský závod je zařazen do kategorie C1 kalendáře UCI, což mu dodává na lesku. Jde v něm totiž i o kvalifikační body pro start na olympijských hrách v Riu 2016.

„Proto se u nás sejde i velmi dobrá zahraniční konkurence a přijedou také závodníci z exotických zemí jako jsou Mexiko či Brazílie,“ upozornil Hollósi.

Závodů v Bedřichově se zúčastní i odchovanci SG Kooperativa Jablonec Jan Nesvadba a Jiří Novák, kteří by měli šlapat na paty Kulhavému. Do bojů o nejvyšší mety bude chtít zasáhnout i polský mistr Marek Konwa.

V Bedřichově se pojede počtvrté za sebou, v roce 2013 se závod konal jako mistrovství republiky. V posledních dvou letech v Jizerkách vyhrál Jaroslav Kulhavý, mezi ženami byla před rokem první polská závodnice Maja Wloszczowská, předtím dominovala Tereza Huříková. Obě závodnice by ani letos neměly chybět - narozdíl od jablonecké Pavly Havlíkové, která je po operaci nohy.

Rozhodčí vyšlou závodnice a závodníky na tradiční trať v areálu sportovního stadionu na Bedřichově, kde na jezdce čekají obě lávky i tradičním kámen za chalupou Jabkenice, okruh měří 4300 metrů.

„Profilově je to klasické cross country, na okruhu není žádný dlouhý výjezd, ale pořád nahoru a dolu s kamenitými cestami i kořeny při výjezdech,“ říká Milan Hollósi. „Horská kola patří do hor, proto je dobře, že se jede v Jizerkách. Liberec a Jablonec jsou sportovní města, proto je zde kulisa tradičně dobrá.“

Elitní závod cross country žen startuje v neděli ve 13.30, muži vyrazí na trať o dvě hodiny později.

Po třech závodech Českého poháru se do čela průběžného pořadí dostal vyrovnanými výkony Jan Nesvadba se 144 body. Jen čtyři body za ním je ale Jaroslav Kulhavý, který absolvoval jen tři závody. Na třetí místo se posunul vítěz z Pece Jan Vastl. Pořadí žen před čtvrtým závodem seriálu vede Slovenka Janka Keseg Števková s desetibodovým náskokem před Jitkou Škarnitzlovou a třetí je Karla Stěpánová.Najdete na iDNES.czmobilní verze