Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bikerka Němcová se chtěla loučit show. Místo toho skončila v nemocnici

Česká bikerka Tereza Němcová na trati MS v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

4 2016
Už dopředu avizovala, že je to její poslední start v závodech cross country v kariéře. Česká bikerka Tereza Němcová (za svobodna Huříková), juniorská mistryně světa z roku 2008, se ve svých 29 letech toužila rozloučit při domácím závodě mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.

„Vždy mě ničilo, že českým fanouškům nedokážu ukázat své maximum. Chtěla jsem víc,“ připustila Němcová, která ve Vysočina Areně nejlépe dojela na šestnácté příčce, při Světovém poháru v roce 2012.

V jiných případech končila hluboko v poli poražených. „Letos jsem toho od sebe moc neočekávala. Dva dny jsem se sbírala po startu na světovém šampionátu v maratonu,“ připomněla týden starou dvanáctou příčku, kterou vybojovala na mistrovství světa ve francouzském Laissac.

„Vyloženě jsem do toho šla s tím, že i kdybych jela padesátá nebo kolikátá, chci si to užít. Techniku, kterou mám najetou, si vychutnat. Udělat tam trošku show pro lidi,“ plánovala. Jenže její derniéra v cross country skončila až v novoměstské nemocnici, kde strávila noc na neděli.

„Nejdříve mě začaly brát křeče do břicha. Snažila jsem se dostat do feed zóny, kde jsem si chtěla vzít kolu,“ přibližuje své trápení na trati, které ji pustilo nejlépe na 47. příčku. „Jenže než jsem se k té kole propracovala, měla jsem pád. Na místech, kde by mě vůbec nenapadlo, že se dá spadnout.“

Osudovou se jí stala pasáž mezi překážkou Rock’n’Roll a depem. „Po těch všech závodech tu byly kořeny tak odhalené, že se mi o nějaký kouslo kolo. A v té rychlosti mě to katapultovalo,“ líčí svůj pád. „Pohmoždila jsem si ledvinu, stehno a bok. A částečně si i vyrazila dech.“

Česká bikerka Tereza Němcová na trati MS v Novém Městě na Moravě.

V tu chvíli se Němcové vybavil 23 .srpen 2008 a olympijský závod v Pekingu. Z něj odstoupila po pádu v úvodním okruhu, při kterém si vyrazila dech a narazila žebra. „I tady mi chtěli zavolat záchranku, ale zdravotníky jsem přemluvila, ať mě nechají to ještě zkusit. Protože jsem to nechtěla zabalit jako v Pekingu, u kterého to zatím vypadá, že byl mou jedinou olympiádou,“ říká Němcová. „Nechtěla jsem mít na svoje naposledy hořké vzpomínky. Takže jsem nasedla na kolo a jela dál,“ pokračuje.

Krátce po průjezdu do třetího kola pro ni závod skončil. „Projela jsem ještě jednou kolem tribuny, do dalšího okruhu. Znovu jsem najela do prvního technického stoupání, zvedla se ze sedla a bylo mi jasné, že to není možné.“

Její trápení zachytil jeden z kameramanů, a tak všichni televizní diváci i fanoušci u obřích obrazovek hned věděli, že je konec. „Když mě pan kameraman natáčel, bylo asi vidět, že se držím za břicho. Pak už jsem musela požádat zdravotníky, ať mi pomohou. Dojet do cíle nešlo,“ měla jasno.

Večer a noc strávila v péči lékařů. „Nocovala jsem v nemocnici, kde jsem absolvovala nějaká vyšetření a dostala kapačky proti bolesti,“ prozrazuje s tím, že včera už byla schopná alespoň popajdávat. „Naštěstí orgány nejsou narušené, ledviny mám jen naražené. Nějakou krev vyloučily, ale takové nepatrné množství, že se to postupně zahojí.“

Nepříjemný zážitek však bere Němcová jako jasné znamení, že s cross country už má skutečně skončit. „Samozřejmě mě hrozně mrzí, že ten konec byl takový. Ale myslím, že je čas se s tímto polem rozloučit. Další roky chci jezdit více maratony, ve kterých mi to jde lépe. A světové poháry vynechat,“ prozradila.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze