Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na ME horských kol se představí 17 bikerů, Kulhavý ale nepojede

26 2017
Sedmnáct českých závodníků bude startovat na mistrovství Evropy cross country horských kol, které se od čtvrtka do neděle uskuteční v Darfo Boario Terme. Na severu Itálie se ale nepředstaví držitel olympijského zlata a stříbra Jaroslav Kulhavý.

Tým vedený trenérem Viktorem Zapletalem přesto pomýšlí na čelní umístění. Boje o medaile otevře závod štafet, poprvé na šampionátu pětičlenných.

Do Lombardie bylo ME přesunuto z Istanbulu kvůli neuspokojivé politické situaci. Kvůli obavám o bezpečnost šampionát hned několik reprezentačních výběrů v čele s Němci, Švýcary a Rakušany plánovalo vynechat. Účast zvažoval i český tým. Změna dějiště sice podobné obavy rozptýlila, přesto ve výpravě schází hlavní hvězda Kulhavý.

Program ME

Čtvrtek 27. července
Cross country:
17:00 štafeta.

Pátek 28. července
Sprint (eliminator):
17:00 kvalifikace, 18:30 finále.

Sobota 29. července
Cross country:
9:30 juniorky, 12:00 junioři, 15:00 ženy do 23 let.

Neděle 30. července
Cross country:
9:30 muži do 23 let, 12:00 ženy elite, 15:00 muži elite.

Dvaatřicetiletý olympijský šampion z Londýna sice ještě před nedělním republikovým šampionátem, na němž získal již šestý domácí titul, účast zvažoval, nakonec ji ale zamítl. Chce se soustředit na zbývající závody Světového poháru a vrchol sezony v podobě zářijového mistrovství světa v australském Cairns. Nechybí naopak jiný zkušený reprezentant Jan Škarnitzl, bronzový medailista z ME 2014 v německém Sankt Wendelu.

„Věříme, že Honza by měl dojet v první desítce. Stejné umístění vyhlížíme také v závodě žen do 23 let a mohl by na něj dosáhnout i vynikající David Zadák mezi juniory. Jakákoliv medaile by pak byla skvělým bonusem,“ uvedl k ambicím svých svěřenců Zapletal.

Věří také, že na medaili by mohla útočit i česká štafeta, která byla loni čtvrtá. Pojede se nově v pětičlenné variantě, při níž k základnímu kvartetu (žena a muž z kategorie elite, muž do 23 let a junior) přibyla závodnice z ženské kategorie do 23 let. V českých barvách pojedou Škarnitzl, Matěj Průdek, Zadák, Jitka Škarnitzlová a Adéla Šafářová. „Těším se na to. A myslím, že by nám to mohlo sedět,“ věří Zapletal.

Loni ve švédské Huskvarně vyjel jediný cenný kov Ondřej Cink, který byl třetí v elitní mužské kategorii. Po sezoně ale přestoupil mezi silniční profesionály a před pár dny se představil na slavné Tour de France.

Česká nominace na ME horských kol

Cross country:
Muži - elite:
Jakub Kavalír, Jan Nesvadba, Dominik Prudek, Jan Škarnitzl.
Muži do 23 let: Matěj Průdek, Jan Vastl.
Junioři: Samuel Jirouš, Jakub Schierl, David Zadák.
Ženy - elite: Jitka Škarnitzlová, Karla Štěpánová.
Ženy do 23 let: Jana Czeczinkarová, Barbora Průdková, Adéla Šafářová.
Juniorky: Lucie Krupová, Jana Tesařová, Tereza Vaníčková.

Sprint (eliminator):
Muži:
Jakub Kavalír, Jan Nesvadba, Dominik Prudek.
Ženy: Barbora Průdková.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze