Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Horácká rallye ukáže oba mistry, přijedou Kresta i Orsák

Roman Kresta při přípravě na sezónu | foto: pepafotorally.rajce.net/

1 2010
Dlouhou dobu se jezdila na podzim, několik let na ni fanoušci mohli vyrazit i v parném létě. Letos čeká příznivce Horácké rally další změna. 21. ročník tradiční automobilové soutěže se koná nezvykle už tuto sobotu.

"Automobilová federace nám nabídla jarní a podzimní termín a my se rozhodli pro ten první," konstatoval Miloš Morávek, ředitel celé soutěže, která se jede jako úvodní podnik devítidílného seriálu českého šampionátu ve sprintrally a K4 Poháru České republiky v rallye.

Co pořadatele ke změně termínu vedlo? Hlavně přání, aby mohli diváky nalákat na co nejbohatší startovní listinu. "Na podzim, ke konci sezony, už jezdci nemusí mít motivaci, protože šampionát už může být rozhodnutý nebo jim můžou scházet peníze. Na jaře jsou ještě v pořádku oni i auta," vysvětlil Morávek.

Počet přihlášených posádek se nakonec ustálil na čísle 99. Obzvlášť hrdí jsou pořadatelé na to, že uvítají mimo jiné oba loňské mistry rallyeových soutěží – šampiona ve sprintrally Jaroslava Orsáka i vítěze mezinárodního šampionátu Romana Krestu. "Kresta má k Horácké rally specifický vztah.
Právě na ní totiž před 16 lety začal závodit," podotknul mluvčí akce Roman Ordelt.

Kromě nich se na startu objeví třeba Josef Peták, Igor Drotár nebo domácí jezdec David Komárek.
Právě Komárek bude jedním ze čtyř jezdců, kteří budou o vítězství usilovat ve voze specifikace WRC. Čtyři závodníci pojedou na produkčních vozech Mitsubishi Lancer EVO IX a čtyři jsou přihlášeni s autem kategorie S2000.

Trať Horácké rally, kterou pořadatelé situovali na sever od Náměště nad Oslavou, tvoří čtyři rychlostní zkoušky, přičemž každá se pojede dvakrát. I když centrem soutěže zůstala Třebíč, kde je start i cíl celého závodu, závodit se ve městě letos nebude.

"Nedostali jsme povolení přejet přes most na předměstí Třebíče, protože se bude opravovat. A připravit jinou městskou rychlostní zkoušku je obtížné," uvedl ředitel závodu Morávek, který doufá, že se nebude opakovat průtrž mračen, která jezdcům ztížila závod loni.

Kromě rychlostních zkoušek a závodníků však pořadatelé myslí i na bezpečnost fanoušků. Tento týden roznáší do domácností u tratě letáky, jak se mají příznivci při závodu chovat. Na bezpečnost se zaměří i v doprovodném programu.Najdete na iDNES.czmobilní verze