Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři triumfy a finále. Česká stopa je na tenisovém Hopman Cupu výrazná

OSLAVA. Čeští tenisté Tomáš Berdych a Petra Kvitová oslavili vítězství na Hopmanově poháru i s Lucy Hopmanovou, manželkou legendárního australského tenisty Haryho Hopmana, po němž turnaj nese jméno. | foto: Česká sportovní/Pavel Lebeda

3 2015
Týmové soutěže Čechům jdou. Výjimkou není ani tenisový Hopman Cup, populární turnaj smíšených dvojic, který již od roku 1989 hostí západoaustralský Perth. České, respektive československé páry startovaly sice jen na polovině z dosavadních 26 ročníků, přesto se už mohou v historické tabulce pyšnit třemi triumfy a jedním finále.

Letošní reprezentanti Lucie Šafářová a Adam Pavlásek tak mají na co navazovat.

Drtivou většinu z dosud odehraných ročníků Hopmanova poháru hostil Burswood Dome a byli to právě česko(slovenští) tenisté, kteří v této hale orámovali turnajovou historii v premiérovém i derniérovém ročníku. Hned úvodní klání totiž v roce 1989 ovládli Helena Suková s Miloslavem Mečířem a ročník 2012 patřil české dvojici Petra Kvitová a Tomáš Berdych. Třetí český triumf pak přidali ještě v roce 1994 Jana Novotná a Petr Korda.

Premiérové vítězství v úvodním ročníku turnaje bylo o to pikantnější, že ve finále byla soupeřem československého týmu i Hana Mandlíková, tehdy již reprezentující Austrálii. Do finále prošli budoucí vítězové přes Japonsko a Švédsko shodným skóre 2:1, finálový triumf nad domácí Austrálií pak přinesly výhry Sukové nad Mandlíkovou a deblové vítězství nad párem Mandlíková-Cash.

O rok později startoval po boku Heleny Sukové Petr Korda, jejich cesta však tentokrát skončila už v semifinále se Španělskem. Kordovi se nedařilo ani po boku partnerky Rajchrtové a v roce 1991 vypadli v Perthu už ve čtvrtfinále. Daší finálovou účast tak pro české barvy vybojovali v roce 1992 Karel Nováček a Helena Suková, po výhrách nad Japonskem, USA a Německem však v boji o prvenství podlehli Švýcarsku.

Druhý český triumf se však už blížil. Petr Korda s Janou Novotnou se společně rozehráli na pátém ročníku, kde došli do semifinále, v roce 1994 už ale dokázali pro český tenis získat druhý triumf na Hopman Cupu. Cestou do finále přehráli Švýcarsko i Austrálii, následný titul pak přinesly finálové výhra Novotné nad Huberovou a Kordy nad Karbacherem.

Spolupráci na dvorci v Perthu ukončili Korda s Novotnou o rok později semifinálovou účastí, pak však česká stopa v západní Austrálii zmizela na dlouhých osm let. Až v roce 2003 se do hry o tenisák s diamanty vrátilo české duo, konkrétně Jiří Novák a Daniela Bedáňová, do finále ale neprošli, stejně jako o rok později, kdy byla Novákovou spoluhráčkou Barbora Strýcová.

Po další odmlce už za české barvy v Perthu od roku 2007 bojují výhradně dvě v budoucnu nakonec trojnásobné fedcupové vítězky. Lucie Šafářová si atmosféru turnaje vyzkoušela hned dvakrát po boku tehdejšího partnera Tomáše Berdycha, v letech 2007 i 2008 z toho však výsledkově byla pouze jediná výhra ze šesti zápasů ve skupině.

Naopak svůj první start v Perthu přetavila v prvenství Petra Kvitová. S Tomášem Berdychem prošla v lednu 2012 turnajem zcela suverénně a po výhrách nad Bulharskem, USA a Dánskem nezastavila vítězné české tažení ani Francie ve finále. Oba čeští vítězové pak při slavnostním ceremoniálu poklekli s diamantovými tenisáky vedle stařičké a na vozíku sedící Lucy Hopmanové, vdovy po zakladateli turnaje a vysloužili si vřelé ovace zaplněného Burswood Domu, který se s turnajem definitivně rozloučil.

Štafetu pak přebrala moderní Perth Arena, u premiéry v nových prostorách však v roce 2013 český tenis chyběl. Jako první se tak v novém prostředí představili až v loňském roce Petra Kvitová a Radek Štěpánek, po výhrách nad USA a Španělskem jim však cestu do finále zatarasila nakonec vítězná Francie.

Jaký zápis přidají letos do české kroniky na australském Hopman Cupu Lucie Šafářová a Adam Pavlásek? Jasno bude nejpozději příští sobotu.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze