Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Honička za rydercupovými body trvá, hráči z Evropy nakupují letenky

Ryder Cup, jedna z nejprestižnějších golfových trofejí | foto: www.rydercup.com

13 2010
Řada hráčů kvůli vrcholu letošní sezony Ryder Cupu upravuje své programy a někteří budou hrát turnaje, jichž by se za normálních okolností nezúčastnili. Body do žebříčků, podle nichž se sestavují týmy USA a Evropy, jsou zkrátka potřeba jako sůl.

Do dvanáctičlenného evropského týmu kapitána Colina Montgomerieho se budou kvalifikovat čtyři nejlepší z evropského bodování a pět dalších ze světového. Další tři hráči obdrží divokou kartu.

Montgomerie dopředu deklaroval, že pokud hráči chtějí být součástí jeho týmu, měli by se několikrát ukázat v Evropě. A důrazně doporučil start na Wales Open, který je na programu začátkem června. Turnaj se totiž bude hrát na hřišti Celtic Manor, jenž bude v září dějištěm Ryder Cupu.

Dva žebříčky

Evropský tým vybírá podle dvou rydercupových žebříčků. Evropský se vypočítává peněz vydělaných na soutěžích, které pořádá nebo spolupořádá European Tour.

Jelikož jsou evropští hráči, kteří dávají přednost americkému okruhu a European Tour se nepodílí na konání majorů na americké půdě, existuje i druhé bodování, které se odvíjí od bodů získaných do světového žebříčku.

Příkladem, který kvůli Ryder Cupu změnil program, je Luke Donald. Ač Angličan, na starém kontinentu hraje jen zřídka. Žije v Chicagu a většinu akcí odehraje na americké PGA Tour. Ale poprvé v kariéře se zúčastní turnaje ve Walesu, aby Montgomerieho zaujal a nasbíral body do žebříčků. V tom světovém totiž díky letošním třem top ten umístěním poskočil na sedmé místo. Pokud by se posunul ještě o jednu příčku, už by byl na místě, které zajišťuje účast v týmu.

Před Wales Open v Evropě odehraje ještě dva turnaje včetně prestižního a štědře dotovaného PGA Championship v londýnském Wenthworthu.

"Ještě jsem nehrál na Twenty Ten Course (hřiště resortu Celtic Manor speciálně vybudované pro Ryder Cup). Bude to dobrá příprava na Ryder CUp, který si, doufám, opět zahraji," řekl Donald, jenž je v současnosti na osmnáctém místě světového žebříčku.

O místo v týmu Colina Montgomerieho musí bojovat i hráč, který nechyběl v předchozích pěti rydercupových kláních. Řeč je o třináctém hráči světa Padraigu Harringtonovi. Osmatřicetiletý Ir je na čtvrtém místě evropského žebříčku, posledním zajišťujícím účast.

"Mám to hřiště docela rád. Je zajímavé a myslím, že bych na něm mohl zahrát dobře," řekl Harrington, jenž v Celtic Manor naposledy hrál před dvěma lety a neprošel cutem.

žebříčky a jak by vypadal současný evropský tým

Světový: 1. Westwood, 2. McIlroy, 3. Poulter, 4. Harrington, 5. Kaymer
Evropský: 1. Westwood, 2. Poulter, 3. McIlroy, 4. McGowan, 5. Kaymer

(Do dvanáctičlenného týmu kapitána Colina Montgomerieho se budou kvalifikovat čtyři nejlepší z evropského bodování a pět dalších ze světového. Další tři hráči obdrží divokou kartu)

Jak by vypadal současný tým:

Lee Westwood, Rory McIlroy, Ian Poulter, Padraig Harrington, Ross McGowan, Martin Kaymer, Alvaro Quiros, Simon Dyson, Paul Casey + tři divoké karty

Ti nejlepší Evropané ale start ve Walesu neplánují. Lee Westwood, Ian Poulter, Rory McIlroy, Martin Kaymer, Sergio García, Paul Casey. To jsou jména těch, které Montgomerie ve Walesu neuvidí. Dají přednost americkému okruhu.

Ryder Cup.

Hráči nemají Celtic Manor moc v lásce, a tak tam hrát nepojedou, řekl britskému Guardianu hráčský agent, který si nepřál být jmenován. Manažer Leeho Westwooda a Roryho McIlroye Andrew Chandler své svěřence pochopitelně hájí. Nemyslí si, že by účast na Wales Open hráčům nějak prospěla.

"Mluvíme tady o profesionálech. Ryder Cup pro hráče začne v pondělí, ale soutěžit se bude až v pátek. Čtyři dny příprav jsou až až," řekl Chandler.

RYDER CUP V ČR? NEJDŘÍVE V 2022

V posledních týdnech se rozhořel boj o to, kdo bude v Evropě pořádat Ryder Cup v roce 2018. Po této prestižní trofeji pokukuje i Čeladná, která zvažuje nabídku pro rok 2022. Beskydský resort o sobě v mezinárodním měřítku dal poprvé vědět loni v srpnu, kdy hostil turnaj seriálu European Tour Moravia Silesia Open, který vyhrál Švéd Oskar Henningsson.

Ryder Cup chtěli v Čeladné získat už na rok 2018. "Bohužel jsme kvůli různým záležitostem o tento termín nestihli požádat," řekl ředitel golfového areálu Alexander Flanagan.

"Ryder Cup se chce rozšiřovat mimo tradiční teritoria. Samozřejmě, že k němu vede strašně dlouhá cesta. Teprve v roce 2011 začne formální výběr kandidátů. Nic ale není nemožné," míní Flanagan, který by měl být v roce 2011 promotérem čtyř turnajů evropské tour mužů i žen v Čeladné a na Slovensku (Tále).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze