Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diváci byli skvělí, tlačili, ale neběželo se mi ideálně, litoval Holuša

Jakub Holuša na mítinku Zlatá tretra. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

28 2015
Zima, vítr, déšť... „Ani ta voda v první dráze, jak cáká, když běžíte, není nic příjemného,“ ohlédl se za svým startem na Zlaté tretře běžec Jakub Holuša z Dukly Praha. Někdejší atlet Sokola Opava skončil na 1 000 metrů čtvrtý časem 2:18,42 minuty. První byl Polák Marcin Lewandowski výkonem 2:17,25.

„Diváci byli skvělí, tlačili, ale neběželo se mi ideálně,“ přiznal Holuša. „Čekal jsem, že to bude lepší. Ale je začátek sezony. Hlavní bude připravit se na vrchol.“ Tím je srpnové mistrovství světa v Pekingu.

Velký závod na 1 500 metrů čeká Holušu už v sobotu na Diamantové lize v americkém Eugene. Tam vyrazil okamžitě po Tretře. Nejprve se hned po jejím skončení přesunul do Prahy, odkud pak ve středu brzy ráno zamířil do Seattlu a odtamtud do Eugene. „Bude to náročné, ale budu mít dva dny na aklimatizaci,“ řekl Jakub Holuša.

Před ostravským závodem jste říkal, že by vám kilometr mohl rychlostně pomoci před další patnáctistovkou. Splnilo to ten cíl?
To určitě, proběhl jsem se rychleji, ale jako kdyby... Nemohl jsem se do toho dostat. Spíše jsem to odběhl jako takovou údržbu. Tak nějak jsem běžel, pak jsem zkusil zrychlit a moc to nešlo. Bylo to takové neslané nemastné. Nevím, jestli to bylo tím počasím. Ale jsem rád, že jsem si mohl zaběhnout ve skvělé atmosféře a opět doma, na novém stadionu. To bylo pěkné.

Bylo tempo pekelně rychlé, jak jste předpokládal, když Kiprop hlásil, že chce 600 metrů běžet za 1:18 minuty?
Oni to rozběhli, ale ani Kiprop nešel nějak extra rychle. Pak mě Polák Lewandowski předbíhal do posledního kola. Chtěl jsem zkusit se ho držet, ale už mi to moc nešlo. V poslední stovce jsem ještě zabojoval, tam byla síla. Možná jsem mohl zkusit finišovat trochu dříve, ale to už se těžko bere zpět. Teď si to tak řeknu, ale v tom závodě se to dělá hůř.

Je překvapením vítězství Poláka Lewandowského?
Je, ale Marcin je velký závodník, on to umí. Má zkušenosti. Nebyl to ale žádný úprk, 2:17 není nějaký extra čas. Loni se běželo o dost rychleji.

Limituje vás pořád ještě nedávné zranění?
Tu achilovku stále cítím. Není to ideální. V závodě o tom nevím, ale v tréninku lehce ano. Pracujeme na tom, spíš si v duchu říkám, jak to bude v dalších závodech, jestli se neprojeví, že jsem musel kvůli tomu lehce omezit trénink. Na druhou stranu mám limit na šampionát, takže když mi to teď nepůjde, připravím se na mistrovství světa. Není moc co řešit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze