Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holubcová: Dvanáct let lítám s puškou po lese

20 2003
Jablonec - Běžné sídliště, běžný byt 3+1. Manželé Holubcovi ho koupili právě před rokem. „Tehdy tu vůbec nic nebylo. Spali jsme na karimatkách ve spacáku a na podlaze měli kempový stoleček. Bylo to strašně krásné a romantické,“ zasní se Kateřina Holubcová. Byt už je téměř zařízený. Jen komoda a jedny dveře chybějí.

„Můj Tomík dostal ultimátum, že do Vánoc musí k těm dveřím udělat obložky.“ Až manžel přijede ze soustředění, nudit se nebude.

„Taky čelo od sedačky potřebuje spravit, je urvané,“ přemítá světová šampionka. Medaile ukrývá v šuplíku. „Jsem mistryně na houby, co? Vytahuju je poprvé po třech měsících.“

Tehdy v Chanty Mansijsku jste řekla: Zatočil se se mnou svět. Ještě se točí?
Už hodně dlouho ne. Skutečnost je o něčem jiném.

To zní zklamaně.
Trochu zklamaná jsem. Udělala jsem životní výsledky. Moc jsem tomu obětovala a lidem je to ukradené. Vlastně lidem ne. Překvapilo mě, kolik fanoušků mám. Ukradená jsem jen sponzorům. Neozvalo se jich tolik, kolik jsem myslela.

Potřebujete snad peníze?
Já ani moje rodina nouzí netrpíme. Ale mám pocit, že vedení svazu nebylo na ty medaile připravené. Nedokázalo s nimi rozumně naložit. Víte, biatlon je i mou profesí. Dvanáct let lítám s puškou po lese. Že mám maturitu? Koho to bude zajímat, až ve dvaatřiceti skončím? Těžko seženu práci. Chtěla bych se trochu zabezpečit.

Váš otec podniká, vlastní tiskárnu. V žertu navrhoval, ať mu z prémií za šampionát pořídíte řezačku do firmy.
Úplný vtip to nebyl. Skoro všechny peníze jsem investovala do baráku, který pro naši rodinnou firmu pořizujeme. Jsem teď podílník.

Manžel žije ve stínu vaší slávy. Nepřipadá si odstrčený?
Zpočátku ho vyvádělo z míry, že mě pořád někdo shání. Televize, novináři. Uklidňovala jsem ho, že mezi námi zůstává vše při starém. Pořád se k sobě máme jak ty dvě labutě.

Vážně? Stihnete mu i vyvařovat?
Kuchtit celé dopoledne svíčkovou, to nezvládám. Naštěstí je Tomík vděčným strávníkem, stačí mu špagety nebo kuřecí plátky. Na oplátku mu občas upeču plech buchet. Je schopný sníst je na posezení! A na pravou českou kuchyni jezdíme v neděli k našim. Díky bohu za maminku.

S ostatními reprezentantkami jste ve válečném vztahu. Neunesly, když vás trenér Jakeš na mistrovství světa stáhl ze štafety. Kamarádkami asi už nebudete.
Kamarádky? Cha cha. Pozdravíme se, víc nic. Ve štafetě se rvát budu. Ale musím vidět, že to k něčemu spěje. V Rusku nespěla nikam. Uhnat se jako blázen kvůli ničemu? Proč? Na rozdíl od ostatních holek mě čekal ještě jeden závod.

Vždycky jste byla tvrdohlavá. Kontroverzní typ.
V mládí to bývalo horší. Teď zkouším i diplomacii. Jen se nemíním handrkovat a podbízet lidem, kteří mi za to nestojí. S tou svou býčí povahou jsem nikdy neměla extra kamarádky, jen pár. Žádná z nich už nesportuje. Ale mí blízcí mě mají rádi takovou, jaká jsem.

Kariéra modelky by k vám nepasovala. Přesto vás uháněli fotografové ženských časopisů.
Říkají, že jsem fotogenická. Jenže líčení mě ničí. Když někam jdu, upravuju se tak pět minut. Jednu rtěnku mám už šest let. Pudr mi vydrží ještě déle. A řasenku kupuju, když mi ta stará vyschne. Navíc jsem veskrze domácký typ. Tak jaká modelka?

Kdo je Kateřina Holubcová
  mistryně světa ve vytrvalostním závodě biatlonistek, bronzová ve sprintu
  narozena 28. června 1976
  168 cm, 57 kg, vdaná, manžel Tomáš je také reprezentantem v biatlonu
  hobby: turistika, četba, tanec
  cíl do příští sezony: „Znovu stát na bedně, to by byla bomba.“    

Kateřina Holubcová při on-line rozhovoru v redakci IDNES.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze