Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V rodinném klanu Holčáků zase o Velké pardubické zavládne rivalita

Radek Holčák | foto: Dalibor Glück, MAFRA

10 2014
Uprostřed týdne dorazil na návštěvu ke svému synovi, aby mu poblahopřál k 39. narozeninám. V neděli odpoledne se však z Františka a Radka Holčákových stanou rivalové.

Na start 124. Velké pardubické se postaví dva valaši, které Holčákovi připravují ve svých stájích ve Velkých Karlovicích.

„Konzultujeme, někdy spolu trénujeme, abychom porovnali, jak na tom koníci jsou. Ale družba platí jen do osmi večer v sobotu,“ směje se Radek Holčák.

„Přeji mu, ať to vyjde. Vyhrál jsem Velkou pardubickou pětkrát. Vím, co je to za řehole,“ připomíná František Holčák, který patří mezi nejúspěšnější trenéry nejvěhlasnějšího českého dostihu. Jeho syn ho opanoval zatím jednou. „Není to jenom vrchol sezony, ale také životní sen, dostat se tam.“

Z jeho stáje Meridian se letos kvalifikoval osmiletý hnědák Gauner Danon, Velkou pardubickou poběží poprvé.

„Každý může vyhrát. Je to dostih pravdy. Když skončí do pátého místa, bude pro mě velký frajer,“ prohodil František Holčák.

Vyšší ambice má syn. Osmiletý ryzák Peintre Abstrait obsadil při loňské premiéře na Velké pardubické páté místo ze šesti doběhnuvších jako jasný outsider s kurzem na vítězství 150:1.

„Hodně jsem ho od té doby šetřil. Poslední dva roky jsme podřídili pouze Velké pardubické,“ zmínil Radek Holčák, že Peintre Abstrait se letos objevil jen v květnové kvalifikaci. „Je to šikovný kůň. Co v něm je, vydá na sto procent.“

Vstříc 6 900 metrů dlouhé trati a 31 překážkám se vydá v nedělních 16.25 hodin. A budou u toho téměř všichni, kdo Holčákovým pomáhají. „Je to svátek pro celou stáj. Za celoroční dřinu si to zaslouží,“ říká Radek Holčák.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze