Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejové finále ani fotbalová liga se kvůli polské tragédii neposunou

Nástup pardubických hokjistů proběhne v sobotu podle plánu. Před prvním finálovým zápasem pak hráči uctí památku polských obětí minutou ticha | foto: Radek Kalhous, MAFRA

13 2010
Víkendový sportovní program se v souvislosti s leteckým neštěstím u Smolenska nezmění. K uctění památek polských obětí vyhlásila česká vláda na sobotu a neděli den smutku, pořadatele sportovních akcí jen vyzvala, aby vhodným způsobem, například minutou ticha, připomenuli památku obětí tragédie.

Podle původního plánu tak může začít finále hokejové extraligy, v sobotu se bude hrát i mezistátní zápas se Slovenskem v Prostějově a stejně tak zůsávají termíny fotbalové ligy.

Hokejoví šéfové rozhodnutí vlády vítají. "Od začátku jsme to brali tak, že pokud by usnesení vlády dospělo k názoru, že hrát nemáme, museli bychom najít náhradní termíny," řekl ředitel extraligy Stanislav Šulc. "S ohledem na televizní program i rozpis v jednotlivých v halách je ovšem stávající řešení pro nás mnohem vhodnější."

První dva finálové zápasy mezi Pardubicemi a Vítkovicemi se tak odehrají na východě Čech v původních termínech: v sobotu a v neděli deset minut po šesté večer (program a výsledky play-off ZDE).

Před začátkem uctí aktéři i fanoušci památku obětí polské tragédie minutou ticha a pořadatelé vynechají českou státní hymnu. "Přestože se jedná o finále, při němž to bývá obvyklé, hymna se tentokrát hrát nebude," upozornil Šulc.

Smutek neovlivní ani program fotbalové ligy a jiných sportovních soutěží. V sobotu se tak odehrají podle plánu tři zápasy, v neděli pak další čtyři. Fotbalisté památku obětí minutou ticha uctili už o uplynulém víkendu.

"Samozřejmě, že to uděláme znovu. Jsem rád, že se fotbal k tomu postavil důstojně," řekl svazový mluvčí Petr Svěcený.

Sobotní zápasy druhé fotbalové ligy začnou místo v 10.15 o čtvrt hodiny dříve, aby skončily před polednem a nezasáhly do oficiální minuty ticha, která v zemi začne ve 12.00. "Všem klubům doporučujeme, aby před každým víkendovým utkáním ve všech soutěžích, tedy i mládežnických, byla minutou ticha uctěna památka obětí tragédie," dodal Svěcený.

Podle dlouhodobého rozpisu se uskuteční v sobotu a v neděli i dostihové závody v Lysé nad Labem a v Praze Chuchli. Vzhledem k tomu, že v den smutku by měly být zakázané sázky, které k dostihům neodmyslitelně patří, uvažovali pořadatelé, že sobotní závod v Lysé přesunou na pátek. Nakonec to ale neudělají.

"Rozhodli jsme se pro menší zlo. Nedělní závod v Chuchli navíc stejně nebylo kam přesunout," řekl prezident Jockey Clubu Václav Luka.

Zákaz oficiálních sázek podle něj nahraje černým bookmakerům. Vedení dostihového sportu se bude možná snažit požádat o povolení oficiálních sázek, jasno však bude až v příštích dnech.

Beze změn se uskuteční i 44. kolo nejvyšší soutěže basketbalistů. Také v halách se před úvodním rozskokem bude držet minuta ticha. "Zatím to je ústní dohoda, ale předpokládám, že schválení napříč kluby bude pouhou formalitou," řekl šéf Asociace ligových klubů Zdeněk Bříza.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze