Čeští hokejbaloví junioři, stříbrní z MS v Rakousku

Čeští hokejbaloví junioři, stříbrní z MS v Rakousku | foto: Marek Chlupatý

Hokejbaloví junioři vezou z MS v Rakousku stříbrné medaile

• 0
Čeští hokejbaloví juioři sice ve finále MS v rakouském Villachu podlehli suverénním Kanaďanům 0:5, ale stříbrné medaile jsou i tak úspěchem.

Pouť národního týmu turnajem začala a skončila stejně. Zatímco první porážka ve skupině znamenala jen komplikace na cestě do finále, ta druhá byla již fatální. Český sen o zlatých medailích se rozplynul.

Přestože vstup do utkání se Čechům povedl a dlouho drželi s favoritem krok, o kanadské dominanci nebylo pochyb. Zámořský celek zaznamenal šňůru šesti vítězství a potvrzuje roli nejúspěšnějšího týmu v mládežnických hokejbalových kategoriích.

Pro vývoj utkání byla zcela zásadní 15. minuta. Češi totiž v prvním dějství nevyužili celou řadu slibných příležitostí a ještě před odchodem do kabin inkasovali. "Kanadský gólman chytal výborně, skoro nevyrážel míčky, případně ne na naše hole. Šancí jsme měli několik, škoda," posteskl si kapitán týmu michal Bezděk. Stav 1:0 však ještě nebyl nijak tragický.

Jenže stačilo jen pět minut druhého dějství a bylo rozhodnuto. Tři branky v síti Martin Tomáše rozhodly o soudu utkání. "Na chvíli jsme vypnuli a nevyplatilo se nám to," říká kapitán družstva, které inkasovala ještě v 27. minutě branku, jež vyhnala Tomáše na střídačku a do brankoviště poslala Jiřího Žežulíka. Ten spolu se zlepšeným výkonem týmu zastavil smršť rozpoutanou zámořským týmem.

"Chtěli jsme utkání důstojně dohrát. Dostat se do finále nás stálo hodně moc sil a nechtěli jsme si všechno zkazit jedním nepovedeným zápasem," popisuje Bezděk motivaci pro třetí třetinu. Ta nabídla vyrovnaný útočný hokejbal, ale žádný další gól již diváci neviděli. Konečné skóre 5:0 znamenalo kanadskou radost a to, že Češi se museli spokojit jen se stříbrem, i když i to je vzhledem k vývoji turnaje pro ně úspěchem.

V souboji o páté místo přetlačili domácí Rakušané reprezentaci Německa a zvítězili 3:1. V utkání o třetí místo, nerozhodlo po remíze 3:3 ani prodloužení a ke slovu přišla samostatná střílení. Dovednostní soutěž zvládli lépe Slováci. Na pořadí po základní skupině tak finálový den nic nezměnil.

Kanada - Česká republika 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
14:05 Mc Carron (Cox, Culbert), 16:59 Wilson (Keirstead, Cox), 18:22 Sandhu (Moore, Shaw), 20:07 Howes (Paul, Shaw), 26:39 Shaw.  Rozhodčí: Hausott, Jamnig.
Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Střely na branku: 22:15.

Kanada: Valentine - Monaghan, Keirstead, Sandhu, Gieseler, Plourde, Mc Clure, Smith, Culbert, Cox, Moore, Wilson, Green, Greer, Howes, Paul, Mc Carron, Ball, Shaw, Liboiron, Stamcos.
Česká republika: Tomáš (27. Žežulík) - Bezděk, Blecha, Dittmann, Hák, Mokříž, Zahradník, Slanec, Vávrů - Bílý, Kruček, Průcha, Liška, Lux, Merta, Palička, Poláček, Hradecký, Hrubý, Voleský.