Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tomáš Kudela: neobroušený diamant se stal hvězdou hokejbalové extraligy

Tomáš Kudela se raduje se spoluhráči. | foto: Jakub Syrůček

6 2014
Vyhrál mistrovství světa, extraligu i Světový pohár. Navíc byl zvolen nejužitečnějším hráčem letošního play-off a nedělní finále Světového poháru v Nitře rozhodl v prodloužení. Mnohými je označován za nejlepšího českého obránce. To je stručná vizitka 24letého obránce Alpiqu Kladno Tomáše Kudely, jednu z největších osobností CCM extraligy. Sezona začíná v sobotu a Kladno do ni vstupuje doma proti Letohradu.

Jako téměř každý kluk ze Vsetína i mladý Kudela hrál hokej. Ve třetí třídě s ním však skončil, pro jeho rodiče byl příliš finančně náročný. Poté vystřídal mnoho sportu, než přibližně ve třinácti letech zkusil hokejbal. A u něj zůstal. Se spoluhráči tmelili partu Na Lapači, kde v rozmezí let 1995 - 2001 tamní hokejový klub slavil šest extraligových titulu. V roce 2006 ale slavný celek spadl z nejvyšší české hokejové soutěže.

To už byl Kudela v hokejbalové reprezentaci do 18 let, do konečné nominace na mistrovství Evropy do rakouského Villachu se však nevešel. O rok později se už ve stejné kategorii stal mistrem Evropy ve švýcarském Huttwilu, rok nato byl na šampionátu juniorů v kanadském St.Johns, český tým však skončil bez medaile čtvrtý.

V mládežnických kategoriích byl Kudela kvalitním obráncem, příliš však nevynikal. V St.Johns byl ústřední postavou a kapitánem týmu bek Jan Pospíšil - pozdější Kudelův spoluhráč z Kladna. "Náznaky u Tomáše byly, ale Pospa byl v tu dobu lepším obráncem. Viděl jsem v něm potenciál, ale že jednou bude nejlepším českým obráncem, bych si tehdy nedovolil říct," přiznal tehdejší kouč dvacítky Jiří Mašík, jenž nyní trénuje extraligové Pardubice.

Zlom v Kudelově kariéře přišel v roce 2009. Na Kladně hrálo několik vsetínských odchovanců: Topolánek, Dědič, Trčka - a právě ten Kudelu, který tehdy hrál moravskou část 1. ligy, trenérům na Kladně doporučil.

"Byl jsem se podívat na mistrovství světa v Plzni, kde mě Trky seznámil s Milanem Maršnerem - asistentem hlavního trenéra Drahomíra Kadlece. A následně jsem v létě nastoupil do přípravy," popsal Kudela. Přesunem ze Vsetína do Prahy využil i k tomu, že nastoupil na vysokou školu.

Pod vedením hokejového mistra světa z Vídně 1996 se začal výrazně zlepšovat. "Přestup do Kladna mě dost motivoval, začal jsem trénovat i navíc. Tréninky, ať už fyzická příprava nebo na hřišti, jsou tady opravdu kvalitní. Drahomír Kadlec tomu rozumí, cvičení má promyšlené a nic člověk nedělá zbytečně. Každý trénink je na hodně vysoké úrovni. To mě hodně posunulo," přiznal vysoký obránce.

"Koudy přišel jako takový neobroušený diamant a postupem času se vypracoval tam, kde je teď. Patří k nejlepším obráncům v republice, dovolím si říct, že je vůbec nejlepší a v celosvětovém měřítku patří mezi tři nejlepší," přiblížil Kadlec.

Nyní je z Kudely komplexní bek, který skvělé brání a nebojí se zaútočit. Hraje oslabení, přesilové hry, sbírá kanadské body... Na vrchol mu však pomohl i jeho charakter - je poctivý, skromný a neustále pozitivní. "Je hlavní, aby nějak nezpychnul, ale má to v hlavě dobře srovnané," dodal Kadlec.

S Kudelovou nálepkou "nejlepšího obránce" souhlasí i Mašík. "Je všestranný, umí využít svou výšku a dlouhou hokejku. Neviděl jsem, že by udělal chybu. Dokáže i podpořit útok, střílí hodně branek. Je naprosto komplexní a hraje s obrovským přehledem," vyzdvihl kouč Pardubic, které ve finále padly právě s Kladnem. "Na Tomáše jsme se speciálně nepřipravovali, ale kluky jsme upozorňovali na jeho střelu i rychlou rozehrávku. Dokáže vyhrát souboj, během tří kroků získat náskok a založit brejk. V tom je jeho síla," doplnil Mašík.

"Moje přednost? Asi dlouhá hokejka. (smích) Dokážu její délku oproti jiným hráčům stoprocentně využít," popsal Kudela. Ve své sbírce už má tři nejvýznamnější hokejbalové trofeje: titul z mistrovství světa (2011), české extraligy (2010, 2011, 2014) i triumf ze Světového poháru (2014), přesto mu motivace nechybí. "Ještě jsem nevyhrál Český pohár," usmál se. "Já speciální motivaci nepotřebuji, hokejbal mě totiž stále baví. Navíc máme skvělou partu jak na Kladně, tak v reprezentaci. To pak člověk chodí rád na každý trénink."Najdete na iDNES.czmobilní verze