Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Královéhradečtí hokejbalisté odvrátili pád a čekají, co baráž

Momentka ze zápasu Hradec Králové - Most | foto: Radek Kalhous, MAFRA

2 2016
Ačkoliv to po podzimu vypadalo téměř beznadějně, hokejbalisté Hradce Králové přímý sestup z nejvyšší soutěže nakonec v posledním kole dlouhodobé části odvrátili.

Vicemistři ligy z let 2009 a 2013 navíc ještě mají naději, že o definitivní záchranu nebudou muset usilovat ani v nevyzpytatelné baráži. V ní by měli hájit účast mezi elitou s poraženým finalistou 1. ligy, kterým je tým Rondo Teplice.

„Zatím ještě čekáme, jak to celé dopadne a zda se baráž bude vůbec hrát, rozhodnutí by mělo padnout co nejdříve,“ uvedl předseda hradeckého klubu Jiří Rytíř.

Otázka baráže závisí na tom, jak svaz vyřeší záležitost s povinností mít jako tým extraligy centrum mládeže, což se týká nejen Teplic, ale také třeba Třince, který si v této sezoně zahrál play-off nejvyšší soutěže. „Může se dokonce stát, že místo dvanácti bude v příští sezoně v extralize jen deset týmů,“ poznamenal Rytíř.

Ať už to dopadne jakkoliv, jisté je, že Hradec za sebou má až neskutečnou jarní jízdu za záchranou. Na jejím startu sice byla velká chuť nejvyšší soutěže udržet, ale zároveň také na posledním místě tabulky velká ztráta na soupeře před sebou. Hradec totiž v podzimní části vybojoval jen čtyři body.

„Před sezonou jsme věděli, že budeme slabší. Došlo k velké obměně hráčů v týmu, možná z osmdesáti procent, skončilo několik starších kluků. Byli jsme hodně nezkušení, chyběla potřebná kvalita,“ vysvětlil předseda klubu.

Přesto ale Hradečtí do jara šli s jasným cílem z beznadějné situace vybřednout. Do mužstva v zimě přišlo několik borců z bývalého béčka, tým převzal jako trenér Karel Kania, jinak hráč náchodských Rangers.

Vedle toho v mužstvu zůstal bývalý kapitán české reprezentace Petr Novák a na začátku března se do Hradce z angažmá ve slovenské Nitře nečekaně vrátil další reprezentant Jan Bacovský. „Tohle pro nás byly velmi důležité momenty, které nám k záchraně výrazně pomohly,“ připouští Rytíř.

Přesto na začátku jara stálo hodně obměněné mužstvo na začátku dlouhé cesty. Začalo sice body sbírat mnohem pravidelněji než na podzim, ale jeho sedmibodová ztráta na předposledního se zmenšovala jen velmi pomalu. „Měli jsme to těžší v tom, že mužstva se spodní části tabulky začala vyhrávat také,“ uvedl Rytíř.

Výsledek? Po 22. kole základní části, na který Hradec navazoval šestikolovou skupinou play-out, ztrácel na předposlední Karvinou stále ještě šest bodů. Po výborných výsledcích ale víkendová výhra 1:0 nad Kovo Praha Hradec definitivně zachránila. Samozřejmě s výhradou, že definitivní záchranu bude muset tým hájit v baráži: „Když už jsme to dotáhli až sem, tak chceme ten případný poslední krok udělat.“ Pokud by se baráž uskutečnila, hrála by se na dvě vítězná utkání a začít by měla za týden.

Hradečtí hokejbalisté sice pamatují i v nedávné minulosti lepší časy, ale i toho, co se jim zatím na jaře podařilo, si váží. „Pro kluky to nebylo jednoduché hlavně psychicky. Začali vyhrávat, a přesto soupeře nedotahovali,“ poznamenal Rytíř.Najdete na iDNES.czmobilní verze