Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsme Večerníček, ani cirkus. Jsme sport, říkají jednokolkáři

Jednokolkaři při mezinárodním turnaji v pražské hale Hagibor. | foto: Matěj Koudelka

16 2014
Vzpomínáte na Večerníčka? Jak šlape na jednokolce a rozhazuje "noviny"? V pražské hale Hagibor sledujeme v akci hned osm Večerníčků najednou, dokonce i s hokejkami. Ale nechoďte na ně s takovým přirovnáním...

Matěj Koudelka, který založil jediný český klub pro hokej na jednokolkách, se hned ohrazuje: "Hrozně nás štve, že jakmile se řekne jednokolka, lidi si představí cirkus nebo Večerníčka. My jsme sport, žádný cirkus!"

Pravda, první zmínka o hokeji na jednokolkách se datuje díky cirkusu. V němém filmu Varieté z roku 1925 se dva akrobati právě o takovou hru pokoušejí.

Od 60. let potom vznikají první skutečné kluby: v USA, Japonsku, Německu, Británii i jinde. "Německou ligu teď hraje 55 týmů a máme asi 500 hráčů," říká Ole Jaekel, kapitán Drážďanských Lvů.

Česká realita je mnohem skromnější. Kromě party, sdružené v Prague Unicycle Hockey Teamu, už provozuje tento sport jen moravské občanské sdružení "O kolečko míň". Celkem jde v Česku zhruba o tři desítky nadšenců.

K tomu, aby tu vůbec existovali, pomohla náhoda. Koudelka byl asistentem kouče florbalu na elektrických vozících. "Zároveň jsem si jen tak jezdil na jednokolce, do kufru auta je skladnější než kolo," vypráví.

Z dlouhé chvíle na ní zkusil dovádět s florbalovou hokejkou. "A pak jsem na internetu zjistil, že hokej na jednokolkách je ve světě docela rozšířený. Shromáždil jsem dohromady pár kluků, dal jim do ruky hokejku (už skutečnou, nikoliv florbalovou) a zkusili jsme pinkat venku na hřišti. Když nás bylo víc, zaplatili jsme tělocvičnu a začali jednou týdně trénovat." Tehdy se psal říjen 2013.

Hráč potřebuje silné nohy, ale i otrlou povahu

V Česku jsou stále sportem v plenkách."Je to o síle v nohou, kondici, technice, rovnováze." Také o pádech a zraněních. V Rakousku jsou povinné chrániče i helmy. "Zrovna nemůžu hrát, na turnaji v Drážďanech jsem si narazil žebro. Možná je i zlomené. Nevím, na rentgen jsem nešel," povídá Koudelka. Poněkud otrlá povaha je zapotřebí.

Pražané se letos přihlásili do německé ligy. "Hraje ji 55 týmů a během roku se koná 40 turnajů," říká Jaekel. Každý tým se zúčastní jen tolika turnajů, kolik mu jeho časové a finanční možnosti dovolí. Při své premiéře na klání v Drážďanech skončili Češi poslední. Také když nyní v pražské hale Hagibor uspořádali první turnaj na českém území, museli se sklonit před uměním ekvilibristů z rakouského Steyru a Drážďanskými Lvy.

"Ale tyhle týmy to hrají pět let. Potřebujeme trenéra na techniku," říká Koudelka. Potřebují i vstřícné majitele tělocvičen. "Provozovatelé hal se bojí, abychom jim tam neudělali šmouhy." 

Jednokolky mají rovněž své mistrovství světa, dokonce i vlastní "olympiádu", jednou za dva roky pod názvem Unicon. "Tam je celá řada disciplin na jednokolkách: závod na 100 metrů, skok vysoký i daleký, hokej nebo basketbal," líčí Jaekel. Pro zajímavost: dálkařský světový rekord je 295 centimetrů.

Češi momentálně tak daleko vůbec nepomýšlejí. "Zatím nemáme výkonnost, ani svaz," povídá Koudelka. Ale pokud vás jejich "krásné bláznovství" oslovilo, můžete se zapojit. Třeba přes facebookové stránky Prague Unicycle Hockey Teamu.

Autor:


Témata: zranění, cirkus
Najdete na iDNES.czmobilní verze