Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biatlonistky na pódiu. Vítková dovezla štafetu na třetí místo

DŮVOD K ÚSMĚVU. Štafeta českých biatlonistek dojela v Hochfilzenu třetí. Zleva Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Veronika Vítková. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

13 2014
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Povedená střelba + rychlý běh = špičkový výsledek. Kvarteto biatlonistek Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková vyválčilo ve štafetě Světového poháru v Hochfilzenu třetí místo. Jen Němky a Bělorusky byly rychlejší. Čeští muži obsadili ve štafetě sedmé místo, triumfovali Rusové.

Na olympiádě v Soči skončily Češky v tomto složení čtvrté, tentokrát už mávaly z pódia. „Odvedly skvělou práci,“ chválil biatlonistky jejich trenér Zdeněk Vítek.

Pouze dvakrát od 90. let stály Češky ve štafetě na pohárových stupních. V Ruhpoldingu 2013 to v podání kvarteta Vítková, Soukalová, Černá, Zvařičová byla ještě ojedinělá senzace. Tentokrát naopak Češky potvrdily svoji stále větší sílu.

Fotogalerie

Od prvních metrů závodu se reprezentantky držely v popředí, devětkrát dobíjely, nemusely však ani jednou na trestné kolo. Snad jedinými zádrhely v parádním závodě byl hned na prvním úseku kontakt Puskarčíkové se soupeřkou, po kterém 23letá závodnice ztratila hůlku a musela přibrzdit, a pak stojka Soukalové, na níž až po třetím dobíjení ranou poslední naděje sestřelila zbývající terč.

Chvílemi vodila pole závodnic už Puskarčíková, pak před stojkou i Soukalová. Landovou vyslala na třetí úsek na třetí pozici, kterou Češky hájily i na dále.  

Při předoslední střelecké položce do té doby suverénně vedoucí Rusko zkolabovalo, Glazyrinové nestačily ani tři náhradní náboje a musela na 150metrový trestný okruh.

Do vedení se protlačily Němky, za nimi s 20vteřinovým odstupem pádila česká finišmanka Veronika Vítková. Ovšem to už se k ní přibližovala Běloruska Darja Domračevová, jedna z nejrychlejších pohárových běžkyň.

Teprve v posledním kopci se Běloruska prodrala před Vítkovou a tak obě projely i cílem, kde už půl minuty svůj triumf oslavovaly Němky. „Opravdu kolektivní výkon, pěkné, povedené. Musím pochválit všechny,“ komentoval trenér Vítek.

Muži ztratili tři minuty, skončili sedmí

Muži se v odpoledním závodě naopak velmi brzy vytratili z pozic, kde se bojovalo o medailová umístění. Michal Šlesingr na prvním úseku dvakrát dobíjel vleže, jednou vstoje a vyslal Jaroslava Soukupa do dalších bojů na 9. místě s 37 vteřinovou ztrátou.

Soukup sice výborně zvládl ležku, ale po třech dobíjeních vstoje narostla jeho ztráta na půldruhé minuty a ocitl se na hraně první desítky.

Stejná situace platila po třetím úseku, kde si Michal Krčmář se střelbou rovněž nepotykal (2+3 dobíjení). „Ti nám dávají,“ glosoval kouč Rybář. Běžecky to však bylo v Krčmářově podání rozhodně lepší, což znamenalo průběžnou osmou pozici.

Finišman Ondřej Moravec nejprve klesl na devátou příčku poté, co jednou dobíjel vleže. Bezchybnou rychlopalbou vstoje i kvalitním během si však řekl o konečné sedmé místo. „Konec dobrý, všechno dobré,“ prohodil Rybář.  

Od nejlepších však tentokrát Čechy dělily více než tři minuty!

„Vybral jsem si dobré lyže, cítím se tu dobře. Věřím, že to tak půjde i v zítřejší stíhačce,“ říkal Moravec.

Daleko přede všemi ujíždělo od druhého úseku pět štafet: Rusko, Norsko, Francie a s mírným odstupem Rakousko a Německo. Ruští muži, na rozdíl od svých krajanek, se tentokrát o vedení nedali připravit. Základním kamenem k jejich triumfu byla famózní střelba. Na kontě měli za celý závod jediné dobíjení!

SP v biatlonu v Hochfilzenu

Muži
Štafeta 4x7,5 km:
1. Rusko (Cvetkov, Lapšin, Malyško, Šipulin) 1:16:14,8 (0 tr. okruhů +1 dobíjení), 2. Francie (S. Fourcade, Beatrix, Desthieux, M. Fourcade) -20,2 (0+4), 3. Norsko (J. Bö, Svendsen, Birkeland, T. Bö) -27,9 (0+10), 4. Rakousko -30,5 (0+7), 5. Německo -31,4 (0+9), 6. Kanada -2:55,4 (0+10), 7. ČR (Šlesingr, Soukup, Krčmář, Moravec) -3:16,5 (0+12).

Ženy
Štafeta 4x6 km:
1. Německo (Kummerová, Hildebrandová, Hinzová, Preussová) 1:11:40,4 (0 tr. okruhů + dobíjení), 2. Bělorusko (Skardinová, Dubarezavová, Pisarevová, Domračevová) -21,1 (0+10), 3. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -22,2 (0+9), 4. Itálie -39,9 (1+4), 5. Norsko -46,3 (1+12), 6. Polsko -47,4 (0+8).

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze