Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V O2 areně vrcholí přípravy na atletický šampionát. Dolaďují se detaily

2 2015
Přípravy na evropský šampionát atletů v Praze vrcholí, 02 arena doznává konečné podoby. V souladu s tím lze vyčíst napětí z tváře výkonného ředitele mistrovství Tomáše Janků. "Už nějaký čas tvrdím, že kdyby někdo věděl jen polovinu toho, co vím já, tak mu praskne hlava," řekl s úsměvem čtyřicetiletý bývalý výškař tři dny před zahájením atletického svátku.

Dráha už je položená od minulého týdne, dolaďují se poslední detaily včetně sestavování sektorů, tréninkové haly a zázemí pro atlety. V Praze by se mělo sejít na 650 závodníků z padesáti zemí.

„A když k tomu přidáme doprovod, bude to 1200 akreditovaných účastníků. To maličko převyšuje hodnoty, které jsme očekávali, takže je pravděpodobné, že některé disciplíny se časově krapet posunou. Třeba v kouli je 36 závodníků, což tuto disciplínu poměrně natáhne,“ přiblížil Janků.

V pražské O2 areně se vše chystá na atletický svátek. Ve čtvrtek vypukne halové...

Tomáš Janků

První atleti dorazili do Prahy už dnes, hlavní nápor se ale očekává v úterý a ve středu. „Zatím všechno probíhá neuvěřitelně hladce. S přípravami dokonce máme jednodenní předstih, takže můžeme všechno dělat ještě pečlivěji,“ pochvaloval si.

Jako bývalý atlet se snažil klást důraz na pohodlí sportovců. „Třeba tréninková hala je naše chlouba, jako závodník jsem tak velkou nikdy nezažil. A závodníci musejí mít komfort - čeští atleti určitě ocení, že budou mít největší místnost pro přípravu a masáže.“

Vytyčil si několik hlavních pilířů. „Bezpodmínečně musí klapat doprava, aby závodníci nebyli naštvaní, že zbytečně dlouho čekají v hotelu nebo na letišti. Myslím ale, že máme tým dobrých a zodpovědných lidí, kteří to zvládnou.“

Fotogalerie

Neméně důležitým bodem je čtvrteční zahajovací ceremoniál. „Z toho jsem nervózní už dlouho,“ přiznal. „V jednu chvíli bude na ploše sto dvacet tanečníků, k tomu přistupují videoprodukce a podobně. Pokud všechno klapne, pak už nás čekají „jen“ soutěže. Ty už neovlivníme, ale budeme se modlit, aby čeští atleti uspěli,“ pokýval hlavou.

Ještě před tím, v úterý, se na dráze uskuteční zátěžové testy, kterých se má zúčastnit dvanáct českých reprezentantů. „Mohou si tak „osahat“ dráhu i halu dřív, než by normálně mohli. To určitě taky ocení.“

Tvrdí, že českým atletům možnost bojovat o evropské medaile v domácím prostředí nezávidí. „Dobře totiž vím, že mohou cítit zodpovědnost. Nechtějí selhat a doma už vůbec ne, a přitom rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem bývá velmi malý. Ty pocity znám a mohou být trýznivé, o to víc jim budu fandit,“ dodal Janků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze