Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hloupé, nepřijatelné. Niki Lauda osočil po kolizi Lewise Hamiltona

Lewis Hamilton (vlevo) a Nico Rosberg na Velké ceně Španělska | foto: AP

15 2016
Pro duo Mercedesu skončila Velká cena Španělska formule 1 dřív, než začala. Rivalita mezi Lewisem Hamiltonem a Nikem Rosbergem vyústila v nešťastný souboj, který oba vyřadil ze závodu. Ale kdo za nehodu mohl?

Vedení týmu svolalo ještě během závodu schůzku a vydalo rozhodnutí, že za viníka nemá být označován ani jeden z jezdců a před médii se má vše prezentovat jako závodní souboj a smolná shoda okolností.

Fotogalerie

„Není snadné posoudit tuto situaci,“ hodnotil v duchu dohody šéf stáje Toto Wolff. „Je to pro tým velmi složitá situace. Ale necháváme naše jezdce mezi sebou závodit a toto se občas stává. Podle našeho názoru není třeba ani jednoho z nich za kolizi vinit nebo nějak trestat.“

Lewis Hamilton po zastavení vztekle vyhodil z auta volant a Wolff potvrdil, že frustrace obou jezdců byla obrovská. „Oba jsou opravdu zničeni, protože do závodu dávají opravdu všechno. My se musíme podívat na video, prohlédnout data a udělat vše proto, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala.“

„Naši jezdci jsou zdrceni tím, co se stalo, a cítí se vůči týmu velmi provinile,“ popsal pocity Rosberga a Hamiltona a vzpomněl zároveň na stovky zaměstnanců týmu, kteří za letošní Velkou cenu Španělska žádné prémie nedostanou.

Výsledky závodu najdete ZDE

Niki Lauda, který má nevýkonnou funkci ve vedení stáje, však pro německou televizi RTL hodnotil kolizi zcela jinak. Prostořeký Rakušan, jak je jeho dobrým zvykem, musel říct svůj osobní názor, ať byl jakkoliv kontroverzní.

„Ten, kdo je vpředu, se brání. Má právo volby stopy. Lewis se v žádném případě neměl pokoušet předjíždět,“ konstatoval Lauda pro německou televizi. „Lewis je příliš agresivní, občas to přežene a to je přesně tento případ. Bylo to od něj hodně hloupé,“ opřel se legendární Niki Lauda do britského mistr světa.

Vše se ale ani při pohledu na záznam nezdá tak jednoznačné. Neměl Rosberg nechat Hamiltonovi prostor na vnitřku dráhy místo toho, aby ho vytlačil na kluzkou trávu? „Nico Rosberg neměl Hamiltonovi ́zavřít dveře ́ tak hluboko v zatáčce. Nebylo to od něj fér,“ přidal svůj názor Rubens Barrichello, který odjel za život víc závodů formule 1 než kdokoliv jiný.

Kdo má pravdu?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze