Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlavoňová splnila limit

9 2000
B r n o - Jistotu startu na halovém mistrovství Evropy v Gentu (25.-27. února) má před víkendovým domácím šampionátem 13 atletů. Vedle pozvaných vícebojařů Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho splnilo limit Českého atletického svazu devět atletů, jistý je také start mužské čtvrtkařské štafety, neboť kritéria zatím vedle individuálních limitářů Karla Bláhy a Jana Poděbradského splňují Štěpán Tesařík a Jan Hanzl. Jako devátá dnes splnila limit výškařka Zuzana Hlavoňová, která na mítinku v Brně překonala laťku položenou na 194 centimetrech.
 Kvalitu brněnského mítinku v soutěži žen podtrhla skutečnost, že laťku ve výšce 194 cm překonalo pět závodnic. Vedle vítězné Venevové, která vytvořila nový rekord mítinku, a Hlavoňové zdolaly 194 cm ještě Rusky Olga Kaliturinová, Viktoria Slivkovová a Argentinka Solange Witeevenová, jež brněnským výkonem vylepšila halový rekord Jižní Ameriky o jeden centimetr.

Hlavoňová se proti dvěma předcházejícím letošním startům výrazně zlepšila. Při třech neúspěšných pokusech na 197 cm jísice nechyběla potřebná výška, vždy ale brzy dopadla na laťku. "S dosaženým výkonem jsem spokojena, zatím mi ale chybí
po zimní přípravě větší vyskákání. O halový limit na mistrovství Evropy mi nešlo, potřebuji se ještě zlepšit technicky, abych mohla zaútočit na český rekord," uvedla stříbrná medailistka z loňského HMS v Maebaši.

"Přiznávám, že jsem v tuto dobu očekával více splněných limitů, ale výkonnost atletů do jisté míry ovlivnila chřipková epidemie," uvedl šéftrenér českých atletů Václav Fišer, který
před sezónou odhadoval, že do Gentu pojede zhruba dvacítka atletů. S bohatým přidělováním karet ale nepočítá.

"Nejsou na rozdávání, jsou tu pro výjimečné případy hodné posouzení. Poučili jsme se při mistrovství Evropy v roce 1998, kdy jsme jich rozdali hodně a potom jsme za to byli kritizováni," připomněl Fišer. "Evropská asociace má velký zájem na tom, aby se  šampionátu zúčastnili atleti zvučných jmen. I to se bude v případě udělování divokých karet brát v úvahu," naznačil generální sekretář ČAS František Fojt.

Z hvězd české atletiky neměli do dnešního dne splněný limit trojskokanka Kašpárková či výškař Tomáš Janků. Specifickým adeptem na divokou kartu je koulař Miroslav Menc,
kterému až 21. února, sedm dní po uzavření nominace, vyprší dvouletý trest za dopink. V závěru tohoto týdne absolvuje Menc měřený trénink, na základě něhož se Fišer rozhodne, zda předloží návrh na jeho podmínečné zařazení do nominace.

"Musí mě přesvědčit, že na šampionát patří. Limit 19,60 pro něj neplatí, protože není oprávněn startovat. Nestanovili jsme mu žádnou hranici, nicméně jsem hluboce přesvědčen, že hodí daleko," uvedl Fišer. Podle Fojta půjde v Mencově případě o posouzení celkové tréninkové situace. "Například musí být on i jeho trenér
přesvědčeni, že chtějí na halovém mistrovství Evropy startovat."

Poslední podmínkou pro Mencův případný start na HME je, aby IAAF potvrdila zrušení jeho trestu. "Mezinárodní federaci se zašle výsledek posledního komplexního antidopinkového testu a současně s tím i sdělení českého svazu o vypršení trestu.
Nepředpokládám, že by v této formální záležitosti mělo dojít k problému," věří Fojt.
Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze