Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlavoňová se kvalifikovala českým rekordem

5 2000
P r a h a - Zuzana Hlavoňová se stala na Memoriálu Josefa Odložila první českou výškařkou v historii, která pokořila hranici dvou metrů. Sedmadvacetiletá skokanka na první pokus překonala o jeden centimetr dosavadní český rekord, jehož byla držitelkou od loňského roku. Sedmý ročník mezinárodních závodů na stadiónu Evžena Rošického ozdobil špičkovým výkonem rovněž světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný, který na Strahově při svém druhém závodě v sezóně předvedl letos podruhé devadesátimetrový hod.

Dvojnásobný olympijský vítěz poslal ve druhé sérii oštěp do vzdálenosti 90,56 a překonal tak vlastní tři roky starý rekord memoriálu. Železný o dva centimetry překonal své letošní maximum z úvodu sezóny z Pretorie, a protože tentokrát závod nahlásil jako pokus o olympijský limit, kvalifikoval se na olympijské hry Sydney.

Podmínky pro start na olympiádě splnil také kladivář Pavel Sedláček.Na kladivářském stadiónu Kotlářka dosáhl výkonu 78,02 metru a o dva centimetry překonal požadovanou normu.

V očekávaném duelu špičkových amerických překážkářů na trati 110 metrů překážek se z vítězství v průměrném čase 13,48 vteřiny radoval šestatřicetiletý veterán Anthony Dees před Nizozemcem Robinem Korvingem (13,56) a olympijským vítězem Allenem Johnsonem (13,57).

Po čtvrtkařském testu v minulém týdnu v Ostravě na Zlaté tretře absolvovala první osmistovku v otevřené sezóně dvojnásobná mistryně světa Ludmila Formanová. Premiérový start proměnila ve vítězství v čase 2:01,26, když v závěrečných metrech odrazila  nápor Bělorusky Duchnovové. Dosažený čas je lepší olympijského
limitu, ale čáslavská běžkyně pokus o jeho překonání nenahlásila.

Vynikající formu na úvod sezóny potvrdila po Zlaté tretře i v Praze bronzová medailistka z halového mistrovství Evropy Helena Fuchsová. Na Strahově znovu pokořila hranici 51 sekund (50,87) a navíc získala skalp své přemožitelky z Gentu Natalji Nazarovové z
Ruska (51,34).

O dalších še stnáct setin pomalejší byla další jistá účastnice olympijských her Jitka Burianová, jež zaostala pouhou desetinu za svým ani ne týden starým osobním maximem.
Pátá na čtvrtce skončila Hana Benešová, která časem 52,82 sice neuspěla s pokusem o olympijský limit, ale její výkon znamená splnění kritérií pro start olympijské štafety na 4x400 metrů, neboť průměr nejrychlejších časů čtveřice běžkyň (Fuchsová, Burianová, Benešová a Formanová) je o 27 setin lepší než požadovaných 52,30.

 

 

Zuzana Hlavoňová se vznáší nad laťkou položenou ve výši dvou metrů a překonává český rekord

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze