Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlavně dojet, říká motocyklista

18 2000
V a ú A l - K a b í r - Šestnáct míst dělilo v pondělí motocyklového závodníka Ivo Kaštana na pouštní rallye Paříž - Dakar - Káhira od vysněného šestadvacátého místa v celkovém pořadí. Tím by vylepšil své dosavadní nejlepší vystoupení v této obtížné soutěži v roce 1997. Pětatřicetiletý Kaštan jedoucí na motocyklu honda je po jedenácté etapě dvaačtyřicátý. "Ze všeho nejdůležitější je závod dokončit, nějaké místo v pořadí si pak klidně odpustím," přiznal muž, který jede závod počtvrté.

Před čtyřmi lety se stal prvním Čechem na motocyklu, který se dostal do cíle. Přesto však nejraději vzpomíná na rok 1997, kdy celou rallye absolvoval společně s krajanem Stanislavem Zlochem.

"Takovou spolupráci se mi již asi nepodaří zopakovat. Zloch byl můj vzor asi jako Falta. Tři týdny jsme spolu bydleli ve stanu a nehnuli jsme se od sebe ani na trati," zavzpomínal Kaštan. Bývalý endurový jezdec poté Kaštana pustil před cílem dopředu a skončil o jedno místo za ním.

"Standa byl lepší a rychlejší jezdec a přesto udělal gesto a řekl: Tys mě sem dostal, tak budeš o místo přede mnou," vzpomněl Kaštan.

Letošní ročník se od předcházejících značně liší neplánovaným přerušením kvůli hrozbě teroristických útoků na území Nigeru, přes které se závodníci i doprovod po nedobrovolné přestávce v Niamey přesunuli letecky. "Připadal jsem si den ze dne hůř, než kdybych jezdil na motocyklu," popisuje Kaštan.

"Úspěšné dokončení maratónu je z podstatné části věc psychiky. Umím se na to připravit a těšit se na každou etapu, ale tohle mě dost unavilo. Místo abych odpočíval, tak jsem se ještě víc unavil. Teď bude zase chvíli trvat, než se rozjedu," míní Kaštan, jenž se po dojetí do cíle pondělní jedenácté etapy svalil z motocyklu a kvůli únavě okamžitě usnul.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze