Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlaváčová chce pokořit La Manche oběma směry

7 2006
Praha - Před půlrokem pokořila česká plavkyně Yvetta Hlaváčová kanál La Manche a vytvořila český rekord. To jí však nestačí a v srpnu letošního roku se tam chce vrátit. Důvod? Jako první z Česka chce kanál přeplavat oběma směry a přitom ještě atakovat ženský rekord. "Trochu se ale bojím zimy, to asi po osmnácti hodinách v 17 °C vodě bude bolet," říká.

"Musím to naplánovat, abych plavala v noci co nejméně," pravila na dnešní tiskové konferenci plavkyně, která se bude na pokus připravovat v italském Janově a Egyptě.

Pokus je naplánován na první srpnový týden, kdy by mělo přát počasí a zejména proudy a vítr.

Během samotného pokusu jí bude lodivodem jeden z nejznámějších vůdců Michael Oram. "Budu mít skvělý dvanáctičlenný doprovodný tým, to je základ úspěchu," řekla Hlaváčová. Jejím trenérem bude španělský mistr světa v dálkovém plavání David Meca, jemuž Hlaváčová pomohla na doprovodné lodi překonat 110 kilometrů při první plavbě ze španělské pevniny na ostrov Ibiza.

Zatímco loňská akce stála téměř půl milionu, letos Hlaváčová vyčíslila náklady v četně přípravy na 800.000. Omezí kvůli tomu i závody Světového poháru v dálkovém plavání. Výhledově ji neuvidí fanoušci ani v bazénu, neboť závod na 10 kilometrů byl zařazen do programu olympijských her v Pekingu. "To je můj další velký cíl," dodala Hlaváčová.

Pokud by Hlaváčové odvážný cíl vyšel, stala by se zcela prvním plavcem z Čech a teprve třetí Evropankou, které se to podařilo. Hlaváčová, která loni doplavala z Anglie do Francie v nejlepší českém času historie 8:42, se chce pokusit při plavbě o nejlepší evropský výkon na trati jedním směrem z Anglie do Francie (8:06). Plavkyně by ráda pokořila i světový ženský rekord 18 hodin a 15 minut. Ten v obou směrech drží z roku 1983 Irene van der Laanová z Nizozemska.

Nejrychleji kanál oběma směry z Anglie přeplaval Philip Rush (16:10) v roce 1987.

Yvetta Hlaváčová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ferrari F12 Berlinetta 6,3...
Ferrari F12 Berlinetta 6,3...

r.v. 2016, naj. 7 500 km, benzín, 1. majitel
6 650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze