Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlaváčková vyplavala bronz a další rekord

9 2000
H e l s i n k y - Třiadvacetiletá plavkyně Ilona Hlaváčková vybojovala na evropském šampionátu v Helsinkách bronzovou medaili na 50 metrů znak. Pro českou výpravu je to tak po třetím místu vytrvalkyně Pechanové druhá medaile v Helsinkách. Plavkyně pražských Bohemians dohmátla ve finále 50 metrů znak na třetím místě a časem 29,18 vylepšila o devět setin svůj český rekord. Svěřenkyně Milana Moravce se v závěrečném dnu soutěží postarala již o třetí rekordní zápis na šampionátu a zařadila se čtvrté místo historických evropských tabulek.

Závodnice skončila a dvojnásobné trati čtvrtá,  Závod se stal podle očekávání kořistí Niny Živaněvské ze Španělska (28,76), druhá skončila stejně jako na dvojnásobné trati Rumunka Diana Mocanuová, která na vítězku ztratila devět setin.

"Je to bezesporu největší úspěch mé dosavadní kariéry," radovala se bezprostředně po závodu Hlaváčková, bronzová medailistka na 100 metrů znak z loňské světové univerziády v Palmě de Mallorca. "Tam ta medaile ale byla hodně překvapivá, protože jsem postoupila do finále z osmého místa. Kdežto tady jsem věřila, že když to hodně nepokazím, tak bych mohla být vysoko," pokusila se o srovnání studentka pražské FTVS.

Hlaváčková během závodu nevnímala okolí, natož pořadí. Že minimálně do poloviny trati vedla, se dozvěděla až po slavnostním vyhlášení. "Je to moc krátká trať, aby se dalo vnímat, co se kolem mě děje. Že jsem třetí, jsem uviděla až na výsledkové tabuli," pravila jedenáctá plavkyně ze závodu na 100 metrů volný způsob, kde rovněž překonala český rekord. "Ani se po tom týdnu necítím moc fyzicky unavená, spíš psychicky. Jsem opravdu ráda, že to končí a jedeme domů," řekla medailistka.

Spásu v medailovém úspěchu na poslední chvíli našel šéftrenér reprezentace Josef Nalezený. "Úspěch na mezinárodním poli se odvíjí od počtu získaných medailí, a ne čtvrtých míst," tvrdí. "Určitě jsme tady nevyhořeli, je třeba pochválit všechny finalisty a české rekordy, ale Ilona to zachránila ziskem medaile. Čekal jsem trochu více olympijských limitářů," dodal.

Zde si přečtěte výsledky

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze