Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlaváčková už chystá olympijský plán

24 2003
Praha - Po krátké dovolené se už na další sezonu začíná připravovat česká plavkyně Ilona Hlaváčková. "Zatím jsem ve vodě jednou denně, dopoledne přidávám kondičku a večer plánujeme přípravu," popisuje vicemistryně světa v závodu na 50 m znak.

V létě si užila pouze čtrnáct dní volna úplně bez vody. Stačila akorát objet babičky, navštívit rodiče a strávit pár dní u sestry v Alpách.

Minulé úterý už opět skočila do bazénu, aby zvolna zahájila přípravu na nesmírně důležitou sezonu, jejímž vrcholem jsou olympijské hry v Aténách. Ještě o víkendu si stihla prodloužit dovolenou s kamarády v rakouském Kaprunu a od příštího týdne jí začne řehole.

S trenérem Milanem Moravcem si před sezonou dává jediný cíl - olympijské hry. Byla už v roce 2000 v Sydney, ale nepostoupila z rozplaveb. Kouč má v hlavě plán, který ji má v Aténách přivést k úspěchu.

Zatím ale jeho podstatu chtějí ponechat v tajnosti. "Až to bude hotové, tak to řekneme," prohlásila Hlaváčková s tím, že se tak stane v polovině října. Společně s českou reprezentací se chystá od 20. října do 2. listopadu na soustředění do Ománu, kde by měla naplavat kilometry do "zásoby". "Čeká nás tam hlavní objemy před zimou," řekla dvojnásobná evropská rekordmanka na 50 a 100 m znak v krátkém bazénu.

Soustředění vymyslel reprezentační kouč Jaroslav Strnad a bezplatně ho absolvují Hlaváčková, Květoslav Svoboda a Daniel Málek. Ostatní reprezentanti si finančně přispějí s tím, že v případě úspěchu v dalším roce jim český svaz náklady vrátí. Hlaváčková nehodlá před olympiádou vynechat prosincové krátké ME v Dublinu ani v červnu evropský šampionát v Madridu. Olympiáda jí ukončí sezonu, zda-li se zúčastní i následujícího MS v krátkém bazénu v Indianapolisu, zatím neví.

"Atény jsou pro mě všechno," prohlásila plavkyně, která se setkala po úspěchu na letošním MS v Barceloně s negativními ohlasy na svůj výkon na stometrové trati, neboť na olympiádě se závod na 50 metrů neplave. "To mě trochu mrzelo," našla negativum na první medaili z dlouhého MS.

Právě proto měla ohromnou radost ze svého úspěchu na nedávné univerziádě v korejském Tegu, kde obě znakařské tratě vyhrála a na delší trati přidala i český rekord. "Byla jsem moc ráda, že jsem těm 'odborníkům' dokázala, že mám na to, abych zvládla i tu stovku," radovala se ještě dnes.

Zvládla i nápor médií po úspěšném mistrovství světa. "Ten první týden byl nabitý, ale pak to pomalu odeznělo. Ale já jsem ráda, že to pomohlo plavání. Mě to nevadilo, ani mému příteli," zmínila tenistu Pavla Kudrnáče. Novináře chápe, prý by ji toto povolání po skončení kariéry bavilo.

V únoru je naplánováno pro plavce v Jihoafrické republice další reprezentační soustředění. "Budeme střídat hory v Pretorii a moře v Durbanu," věděla už dnes. "Hory kvůli nadmořské výšce a moře v teplu kvůli prevenci nemocí," vysvětlila. Nejprve ji však čeká v tomto týdnu zápis do třetího ročníku pražské FTVS.

O víkendu v Kaprunu v rámci reklamní akce zkusila Hlaváčková různé sporty, včetně jachtingu. "Docela jsem si vedla dobře," smála se nad různými sportovními soutěžemi, jichž se zúčastnili také čeští lyžaři Kateřina Neumannová a Martin Koukal. "Ale ve vodě jsem si při sportování o dost jistější než na suchu," smála se.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze