Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Historický závod měl tři zářící hvězdy

2 2006
Gröbming - Koncem července měly tisíce fandů ve Štýrském Gröbmingu možnost pozdravit řadu gigantů automobilového sportu. Pozvánce k tradiční historické Grand Prix letos neodolali mimo jiné Sir Stirling Moss, ženské legendy Maria Teresa de Filippisová a Michele Moutonová nebo Gerhard Berger. A bylo se na co dívat...

Tým kolem předního rakouského žurnalisty Helmuta Zwickla se i roku 2006 postaral o perfektní průběh své Ennstal Classic, která si již léta drží postavení největšího automobilového podniku Rakouska vůbec.

Třídenní jízdu vyrovnanosti veteránů (letos byla jejich hodnota odhadnuta na  60 milionů Euro) korunuje tradičně „Grand Prix von Gröbming“, při které zaplnilo malebné městečko pod pohořím Tauern kolem 15.000 nadšených diváků. A není divu. Zwickl mohl díky svým výborným konekcím ve světě F1 co nabídnout.

Dřívější hvězda Ferrari, majitel stáje Toro Rosso Gerhard Berger pilotoval Nuvolariho Alfu Romeo P3 a rád se pobavil s každým fandou. Sportovní ředitel Red Bullu, Dr. Helmut Marko usedl do Porsche 917K, se kterým roku 1970 Attwood s Herrmannem vyhráli Le Mans a zhrozil se: „Museli jsme být skutečně blázni, když jsme s takovým vozem jezdili 400km/h.“

Do Gröbmingu s sebou vzal přimo z testů v Jerezu svého zaměstnance, Christiana Kliena. Další bývalí piloti F1, Jochen Mass a Dieter Quester osedlali sportovní mercedes  a BMW 635CSi. Zvláště Quastl driftoval ve voze, se kterým v polovině osmdesátých let startoval v ME úzkými uličkami mezi špalíry diváků „od obrubníku k obrubníku“.

Trojlístek absolutních hvězd 14. Ennstal Classic ovšem tvořili Stirling Moss, Maria Teresa de Filippisová a Michele Moutonová. Moss je pravidelným  účastníkem podniku a do „Grand Prix“ vyrazil na Mercedesu 300SLR se svou chotí Lady Suzie na sedačce pasažíra. „Do Ennstalu chceme jezdit ještě nejméně příštích 15 let,“ loučil se s fandy na rok Moss.

První žena formule 1, téměř osmdesátiletá Maria Teresa de Filippisová přímo šokovala svou vitalitou. V těžce zvladatelném Maserati 250F, se kterým ve formuli 1 startovala před 48 lety ohromovala fandy riskantními průjezdy zatáčkami a divoce se smýkající zádí po přidání plynu.

„Jsem nadšena a překvapena připraveností a vědomostmi fandů, se kterými jsem se zde setkala“, shrnula Italka, která se v Gröbmingu objevila již podruhé.

Pravděpodobně nejlepší žena za volantem všech dob, Michele Moutonová proháněla ulicemi Porsche Spyder ze šedesátých let  a i ona se ráda pobavila s každým, kdo požádal o rozhovor.

Celý podnik proběhl ve velmi uvolněné atmosféře a diváci (mezi nimi i stoupající počet hostů z Čech) si přišli jako každý rok na své, aniž by byli násilím odděleni od osobností, na které se přijeli podívat.

Že je Ennstal Classic hlavně o tom, užít si motorsportu a legrace podtrhl Mike Thackwell, když na naší otázku, zda plánuje aktivní comeback do kokpitu odpověděl: „Zatím ne. Držím rekord nejmladšího jezdce F1 všech dob a jednoho dne se chci stát i tím nejstarším.“ A na to má skutečně ještě dost času.

Dr. Helmut Marko za volantem Porsche 917 před impozantní kulisou.

Sir Stirling Moss se svou ženou Lady Suzie v Mercedesu.

S vervou do zatáčky: Maria Teresa de Filippisová na Maserati 250F.

Vyhrál v F1 jedinou Grand Prix: Jochen Mass.

Stále ještě velmi atraktivní a rychlá Michele Moutonová.

Dřívější pilot Ferrari-F1, Derek Bell, usedl do Porsche F2.

Autor:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze